International supplier selection and order allocation decision: A comparison of a Turkish and an Australian company
Uluslararası tedarikçi seçimi ve sipariş dağıtımı kararı: Türk ve Avustralyalı şirket karşılaştırması
- Tez No: 271092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Uluslararası tedarikçi seçimi nicel ve nitel faktörleri içeren çok kriterli bir karar verme problemidir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, yerli tedarikçi seçimi üzerine oldukça çalışma yapılmış olmasına rağmen, küreselleşmenin kaynak bulma ve tedarikçi seçimi üzerine etkisinin yeterli şekilde tartışılmadığı gözlenmektedir.Bu çalışmada, tedarikçi seçimi ve sipariş dağıtımı problemine uygulanan birleşik bir yaklaşımla, uluslararası kaynak bulma konusunun daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmalara, tedarikçinin bulunduğu ülkedeki kararı etkileyebilecek faktörler ve tedarikçiye özgü faktörler de katılarak, uluslararası kaynak bulan firmaların tedarik zinciri gelişimine katkı sağlamak hedeflenmektedir.Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ile, somut ve soyut kriterler ele alınarak, tedarikçi adayları belirlenmiş, Doğrusal Programlama (LP) yöntemi ile de satınalmanın toplam değerini arttıracak bir model oluşturulmuş, firmanın talebine uygun bir sipariş dağıtımı en iyi tedarikçiler arasında gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma, aynı zamanda farklı ülkelerde ancak aynı sektörde yer alan firmaların tedarikçi seçiminde kriterlere verdikleri önemi kıyaslamayı da amaçlamaktadır. Bu bağlamda, model kimya sektöründe yer alan bir Türk şirketine ve Avustralyalı şirkete uygulanmış, seçimlerinde kriter önceliklerindeki farklar vurgulanmıştır. Sonuçlar genelleme yapabilmek için yeterli olmamasına rağmen, iki kültürün ve ülkelerin uluslararası ticaret eğilimlerinin arasındaki farklılıkları yansıtması açısından önemlidir. Ayrıca bu çalışma, gelecekte yapılacak benzer çalışmalar için de temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
International supplier development is a multi-criterion decision problem which includes qualitative and quantitative factors. In the literature, it is seen that although there are abundant studies on various domestic supplier selection, the impacts of globalization on the level of sourcing and international supplier selection are not adequately discussed.This study seeks to provide a better understanding about international sourcing through an integrated approach to supplier selection and order allocation. By extending the literature and incorporating country-specific as well as supplier-specific factors into the selection decision, it is aimed to contribute to the supply chain development of internationally sourcing companies. Through the analytical hierarchy process (AHP), in consideration of both tangible and intangible criteria, a set of candidate suppliers are identified. A linear programming (LP) model with an objective of maximizing the total value of purchasing and a set of constraints, is then formulated and solved to allocate the optimal order quantities among the candidate suppliers.This study also aims to benchmark the importance given to the selection criteria by the companies in different countries. The hybrid model is applied to both a Turkish chemical company and an Australian chemical company and the differences in selection methods are indicated. Although the results may not be generalized, they can be a reflection of the differences between two cultures and the challenging trends in international trade. This might also form a basis for similar studies in the future.