Spor Alemi (1919-1929): A Turkish sports magazine in the transition period from the Ottoman Empire to the Turkish Republic
Spor Alemi (1919-1929): Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş aşamasında bir spor dergisi
  1. Tez No: 271203
  2. Yazar: ALİ EROĞUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu tezde, Spor Alemi (1919-1929) dergisi çerçevesinde Osmanlı İmparatorluğu'nun son yılları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında, Türkiye'de sporun; özellikle de futbolun gelişim evreleri incelenmiştir. Bu amaçla derginin ulaşılabilen tüm sayıları taranmış, gözden geçirilerek, dizilmiştir. Derginin güncel spor tartışmaları ile ilgili olarak aldığı tutumlar irdelenmiş ve boks, kürek, bilardo gibi çeşitli spor dallarına yaklaşımları mercek altına alınmıştır. Tezde esas olarak futbol üzerinde durulmuş; resmi futbol politikasının uygulanış koşullarına da ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede futbol üzerine dergide yayınlanan haber ve makaleler incelenmiş, İstanbul'dan, Batı'dan ve Anadolu'dan verilen futbol haberleri örneklendirilmiştir. Bu bağlamda bu çalışma Spor Alemi (1919-1929) dergisine olduğu kadar Türk futbolunun bizatihi kendi tarihine de ışık tutma amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, stages of development of sports, especially football in the last years of the Ottoman Empire and the early years of the Turkish Republic in the framework of the Spor Alemi magazine (1919-1929). For this purpose, all available issues of the magazine have been scanned, examnined and indexed. The stance of the magazine concerning current sports discussions has been looked into; its approach to various sports such as boxing, rowing and billiards has been examined. Football has been the focus of the thesis while also looking at how the official football policies were applied. In that context, news items and articles published in the magazine have been studied; examples of football news from Istanbul, the West and Anatolia have been cited. Therefore, this study aims not only to shed a light on Spor Alemi (1919-1929), but also on the history of Turkish football itself.