Examination of the effects of action video game experience on visual representation of objects
Aksiyon türündeki bilgisayar oyunları oynamanın nesnelerin temsili üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 271204
  2. Yazar: HANDE SUNGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, aksiyon türündeki bilgisayar oyunları oynamanın görsel sistemde yol açtığı gelişmeleri deneyimli bilgisayar oyuncuları ve bilgisayar oyunları oynamayan kişileri karşılaştırarak inceledi. Özellikle, aksiyon oyunlarının (1) görsel kısa süreli hafızanın kapasitesine ve (2) nesnelerin görsel olarak temsil edilmesine yaptığı etkiler incelendi. Bu sorulara yanıt bulabilmek için üç farklı testten faydalanıldı. Bunlar: Çoklu Kimlik Takibi testi, Renk Çemberi testi ve son olarak da Kullanılabilir Görüş Alanı testleridir. Yapılan her ölçümde aksiyon oyuncuları için oyun oynamayan gruba göre anlamlı gelişmeler bulundu. Sonuçlar, aksiyon oyuncularının, oyun oynamayan kişilere oranla daha doğru olarak 1) hareket halindeki çok sayıdaki nesnenin kimliğini takip edip hatırlayabildiğini, 2) kısa süreli olarak gösterilen bir sunudaki nesnelerin renklerini hatırlayabildiğini ve yine 3) kısa süreli olarak ekranın farklı eksenlerinde ortaya çıkan nesnelerin yerlerini belirleyebildiklerini gösterdi. Bu sonuçlar, alansal dikkatte gözlenen ilerlemenin yanı sıra , aksiyon oyuncularının kısa süreli görsel hafızadaki bazı gelişmelerden dolayı, nesnelerin temsili konusunda da oyun oynamayan kişilere göre daha başarılı olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Previous research has demonstrated improvements in visual and spatial attention for expert action video game players. The present study investigated action video game play related improvements in (1) visual short-term memory capacity and (2) changes in the nature of object representations by comparing expert video game players (VGP) and non-video game players (NVGP) by employing the Multiple Identity Tracking (MIT) task, Color Wheel (CW) task and finally the Useful Field of View (UFOV). Firstly, results of the MIT task showed that VGPs could accurately track more objects and maintain object identities better than NVGPs. Secondly as demonstrated by the results of the CW task, VGPs could remember the color of a probed item on a briefly shown display more accurately than NVGPs. Finally, VGPs were more accurate in locating briefly appearing targets across the visual field. Overall, these results suggested that in addition to improving spatial attention, action video game experience also improves object processing abilities by enhancing some aspects of the visual short term memory processes.