The 1989 migration from Bulgaria to Turkey: Nationalism and identity among the migrants
Bulgaristan'dan Türkiye'ye 1989 göçü: Göçmenlerde milliyetçilik ve kimlik
  1. Tez No: 271214
  2. Yazar: HABİBE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS VALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez temel olarak 1989 da Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden göçmenlerin kimlik oluşumu sürecini ele almaktadır. Türkiyedeki mevcut milliyetçi söylemi benimseyen göçmenlerin hem ideolojik hem de pratik düzlemde Kürt karşıtı oluşlarının koşullarını incelenmektedir. Göçmenlerin doğup büyüdükleri yer olan Bulgaristan'a, Türk ve Müslüman oluşlarından ötürü ise Türkiye'ye duydukları aidiyetin, göçmenlerin kimlik oluşumu sürecinde önemli bir yeri vardır. Kimlik oluşumu süreci daima bir ötekini varsayar ve kendi ve öteki arasındaki ilişki farklılığa dayanır. Bulgaristan'da öteki olan göçmenler `egemen kimliğin' Kürt öteki üzerinden kurulduğu bir Türkiye ortamına geldiler. Kürt-Karşıtı söylem, göçmenlerin Türkiye'de Türk olarak kimliklerini oluşturmalarında ve Türkiyedeki diğer Türklerle özdeşlik kurmalarını sağlamıştır. `Milliyetçi' ve `şarkiyatçı' söylemlerden beslenen bu Kürt karşıtı tutum, göçmenlerin Kürtlerle ilgili algılarında ve Kürtlerle her türlü ilişkiden kaçınmalarında gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly explores the process of identity construction among the migrants who migrated to Turkey from Bulgaria in 1989. It analyzes the migrants? attachment to nationalist discourse in Turkey and the ideological and practical conditions of the migrants? anti-Kurdish attitude. Migrants? belonging to Bulgaria as their birth place, and belonging to Turkey due to their identity as Muslim Turks is crucial in this process of identity construction. The process of identity construction always presumes the other and the relationship between self an other is grounded in difference. The migrants, who had been the others in the Bulgarian context, arrived in the Turkish context where the `sovereign self? established itself in relation with the Kurdish other. The anti-Kurdish discourse has enabled the migrants to establish their identity as Turks it helps them identify with other Turks in the Turkish context. This anti-Kurdish attiutude is reinforced by `nationalist? and `orientalist? discourses and it can be observed in migrants? perceptions about the Kurdish people and their refusal to have relations with the Kurds.