Embodiment of rules in action: Primacy of action in late Wittgenstein and Marx
Kuralların eylemde cisimleşmesi: Geç Dönem Wittgengenstein ve Marks?ta eylemin önceliği
  1. Tez No: 271215
  2. Yazar: ONUR BAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CHRYSSİ SİDİROPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, kuralların eylemlerimize içkin bir şekilde nasıl ilişkilenebileceğini araştırıyor. Bunu yaparken öncelikle kural ve eylemlerimizin birbirinden ayrıksı ikilikler olarak ilişkilenmesi gerektiği fikrini savunan önemli düşünürlerden biri Ferdinand de Saussure'ün, bu iddiasını nasıl gerekçelendirdiğine odaklanıyorum. Bu gerekçelendirme sürecinin Marksizm'deki şeyleştirme kavramı ile açıklanabileceğini gösterdikten sonra diğer bölümde şeyleştirilmemiş ve ikililik çerçevesinde işlemeyen bir kural kavramının imkânını Wittgenstein'ın ve Marx'ın yazılarında nasıl ele aldığına bakıyorum. Araştırmamızın sonucunda bu türden içkin bir ilişkinin koşullarını eylemin önceliği, kuralın işlevinin eyleme gömülü bir zemin oluşturması ve kurallı eylemin sosyal bir edim olması, olarak sıralıyoruz. Bir sonraki bölümde ise kuralların eylemde cisimleşmesi olarak açıklanan iç içeliğin, kurallar ve eylemler arasındaki farkı yok etmeyeceğini, kuralların normatif karakterinin eylemde cisimleşmesinden dolayı kaybolmayacağını tartışıyorum. Bunu yaparken birbirine içkin kural ve eylemin karşılıklı nasıl etkileştiğinin ve birbirini koşulladığının mantığını açıklıyorum. Son bölümde, bu yeni ilişki biçiminin düşünsel etkinliği nasıl etkileyeceği ve dönüştüreceği üzerine Marks ve Wittgenstein'ın önerdiği iki farklı teklifin ? ?dünyayı değiştirmek? ve ?dünyayı olduğu gibi bırakmak?- bir sentezini oluşturmaya çalışarak tartışmayı sonlandırıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how rules and actions can be related to each other in an immanent way. To do this, I first focus on a prominent thinker, Ferdinand de Saussure, who defends the inevitability of separating rules and actions from each other and of thinking them dichotomously related. We look how he legitimizes and justifies his claim. After showing that the justification process of separation can be explained with the Marxist concept of reification, we look for the possibility of non-reified rule, which does not work in the framework of dichotomy in the texts of Wittgenstein and Marx. I determine the conditions of this type of immanent relation between rules and actions as the primacy of action, the function of rules as embedded grounds in action and the social aspect of any rule governed act. In the next section, I argue that the intimate relation, which is explained as the embodiment of rules in actions, does not raze the differences between rules and actions, and does not misplace the normative character of rules. To do this, I explain how rules and actions, that are co-immanent to each other, influence each other reciprocally and condition each other. In the last chapter, I discuss how this new relationship affects the intellectual practice, and conclude the discussion by synthesizing Wittgenstein's and Marx's two different suggestions, i.e. ?to change the world? and ?leaving the world as it is.?