Dar bant dokuma imalatında üretim performansı
Production performance in narrow fabric wearing
- Tez No: 27128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALTAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada dar band dokuma imalatındaki üretim performansı üç bölüm halinde incelenmiştir. I. Bölümde, bu sektörde üretilen belli başlı kumaşların özellikleri tarif edilmiştir. Ayrıca imalatta kullanılan, çeşitli firmalar tarafından üretilen dar band dokuma makinalarının özellikleri ve birbirlerine karşı avantajları sunulmaktadır. II. Bölümde, makina performanslarının üretim hesaplan, performans düzeyini etkileyen faktörler bulunmaktadır. III. Bölümde ise, örnek olarak seçilen fabrikalardaki çalışma şartlan ve kapasiteleri, ile ayrıca bu fabrikaların üretimlerindeki bir aylık randımanları incelenmiştir. Bu fabrikalarda performans düşüklüğüne sebep olan makinalardaki duruşların sebebleri gözlemlenmiştir. Sonuç bölümünde fabrikalarındaki yapılan gözlemlerin ışığı altında dar dokuma kumaşlarda kullanılan iplik türleri, iş organizasyonu, makina uygulamaları ve bu makinaların performansları hakkında öneriler ileriye sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This project containing three parts deals with production performances in narrow fabric weaving^ In part I the properties are defined for the main fabrics produced in this section of textile industry. Furthermore the merits are mentdioned of the weaving machines manufactured by various firms and widely used in narrow fabric weaving. Part II contains machine performances, production calculations and the factors that influence levels of such performances. Part III covers the working conditions, machine capacities monthly efficiencies in actual production with causes of stoppages in the weaving shed in which planned investigations are carried out. Suggestions are put forward to eliminate such causes of stoppages. Finally proposals are made in general for yarns to be used, labour organization machine allocations and machine speeds depending on the types of fabrics to be woven.