İskemik priapizm modelinde hiperbarik oksijen tedavisinin iskemi reperfüzyon hasarına etkileri: Deneysel çalışma
The effects of hyperbaric oxygen treatment on ischemia reperfusion injury in ischemic priapism model: Experimental study
  1. Tez No: 731353
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM BALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada ratlarda deneysel bir iskemik priapism modeli oluşturarak hiperbarik oksijen tedavisinin (HBO) histopatolojik ve biyokimyasal parametreldeki etkisini gözlemlemeyi ve iskemik priapizm hastalığında bir tedavi alternatifi olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 4 grup olmak üzere toplam 34 adet Wistar-Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Grup 1 (n:7) sham grubu olarak belirlendi.Grup 2 (I/R) 'de (n:10) priapizm modeli oluşturularak 4.saatin sonunda konstrüktör bant çıkarıldı ve reperfüzyon aşamasında ratlar 1 hafta boyunca bekletildi. Grup 3 (I/R+HBO) 'te (n:10) yine priapizm modeli oluşturulan ratlara reperfüzyon aşamasında denek hayvanları için özel olarak yapılmış oksijen tankında 7 gün boyunca günde 1 seans HBO tedavisi verildi. Grup 4 (HBO) 'te (n:7) ise model oluşturulmadan sağlıklı ratlara 7 gün HBO tedavisi verildi. Tüm gruplara işlemler sonunda penektomi yapıldı ve abdominal aortadan 3ml kan alındı. Penil doku örneklerinin yarısı histopatolojik olarak incelendi. Diğer yarısı homojenize edilerek biyokimyasal incelemeye alındı. Alınan homojenize doku ve kan örneklerinden katalaz (CAT) , glutatyon peroksidaz (GPX), endotelyal nitrik oksit sentetaz (eNOS) ve hipoksi ile indüklenebilir faktör 1a (HIF1A) çalışıldı. Gruplardan elde edilen veriler uygun istatiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 2 'de polimorf nüveli lokositlerin (PMNL) aktivasyonu ve kronik inflamasyon açısından Grup 1 ve 4'e göre istatistiksel anlamlı yükseklik saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective:We aimed to create an experimental ischemic priapism model in rats, to observe the effect of hyperbaric oxygen therapy (HBO) on histopathological and biochemical parameters and to investigate whether it can be used as a treatment alternative in ischemic priapism disease. Materials and Methods:. In this study, a total of 34 male Wistar-Albino rats were used in 4 groups. Group 1 (n:7) was determined as the sham group. In Group 2 (I/R) (n:10) , a priapism model was created, and the constrictor band was removed at the end of the 4th hour, and the rats were kept for 1 week during the reperfusion phase. In Group 3 (I/R+HBO) (n:10) , rats with a priapism model were given 1 session of HBO treatment per day for 7 days in an oxygen tank specially made for the experimental animals during the reperfusion phase. In Group 4(HBO) (n:7), HBO treatment was given to healthy rats for 7 days without creating a model. Penectomy was performed in all groups at the end of the procedures and 3 ml of blood was taken from the abdominal aorta. Half of the penile tissue samples were examined histopathologically. Catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPX), endothelial nitric oxide synthetase (eNOS) and hypoxia-inducible factor 1a (HIF1A) were studied from homogenized tissue and blood samples. The data obtained from the groups were compared with appropriate statistical methods. Results: A statistically significant increase was found in Group 2 in terms of activation of polymorph nuclear leukocytes (PMNL) and chronic inflammation compared to Group 1 and Group 4. In addition, the chronic inflammation levels in Group 3 were found to be statistically significantly lower than those in Group 2.