Akdağ (Pozantı-Adana) ve çevresinin florası
The flora of Akdağ (Pozanti-Adana) and it?s environments
  1. Tez No: 271400
  2. Yazar: HIDIR AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma 2008?2010 yılları arasında C5 karesinde yer alan Akdağ (Pozantı-Adana) ve Çevresinin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanından 1550 bitki örneği toplanmıştır. Taksonların değerlendirilmesi sonucunda; 88 familyaya ait, 362 cins ve 739 takson teşhis edilmiştir. Mevcut taksonlardan 3 tanesi Pteridophyta, 736 tanesi Spermatophyta divizyosunda yer almaktadır. Spermatophyta divizyosu içerisinde yer alan 736 taksonun 10'u Gymnospermae, 726'sı ise Angiospermae alt divizyosuna aittir. Angiospermae alt divizyosunda bulunan taksonların 634'ünü Dicotyledones, 92'sini Monocotyledones sınıfı üyeleri oluşturmaktadır. Alanda bulunan taksonların 100 tanesi endemik olup endemizm oranı % 13,6'dır. Taksonlardan 30 taksonun C5 karesi için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir.Toplanan taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları; Akdeniz Elementi % 19,4, İran-Turan Elementi % 16,9, Avrupa-Sibirya Elementi % 5,1 ve Geniş yayılışlı ve Bilinmeyenler % 58.6 şeklindedir.En çok takson içeren on familya; Asteraceae, Fabaceae, Brassicaceae, Lamiaceae, Caryophyllaceae, Poaceae, Liliaceae, Boraginaceae, Apiaceae ve Scrophulariaceae olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out for the purpose of determining the flora of Akdağ and its environments (Pozantı-Adana) which located in square C5 between 2008 and 2010. 1550 plant specimens were collected from the research area. As a consequence, according to evaluating of specimens 88 families, 362 genera and 739 taxa were identified. Three taxa belong to Pteridophyta and 736 taxa belong to Spermatophyta divisio. Gymnospermae subdivisio represented by 10 taxa and Angiospermae subdivisio represented by 726 taxa from among 736 taxa belong to Spermatophyta divisio. Angiospermae subdivisio is consisted of 634 members of Magnoliopsida and 92 members of Liliopsida classis. 100 taxa collected are endemic for Turkey with 13,6 % endemism. It is determined that 30 taxa are new record for square C5.The scattering ratios of the taxa according to the phytogeographic regions are as follows: Mediterranean Elements % 19,4, Irano-Turanian Elements % 16,9, Euro-Siberian Elements % 5,1, and cosmopolitans and unknowns elements % 58.6.The largest ten families due to number of taxa are as follows: Asteraceae, Fabaceae, Brassicaceae, Lamiaceae, Caryophyllaceae, Poaceae, Liliaceae, Boraginaceae, Apiaceae, and Scrophulariaceae.