Karabük ilinin afit faunasının belirlenmesi
The determination of aphid fauna in Karabuk region
  1. Tez No: 271428
  2. Yazar: İLKER TEPECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Karabük ilinin afit faunasının belirlenmesini amaçlayan bu çalışma kapsamında 2008-2010 yılları arasında yapılan yaklaşık 190 örneklemenin incelenip değerlendirilmesi sonucunda; 65 tür belirlenmiş ve bir türün Türkiye afit faunası için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Yeni kayıt olarak belirlenen tür; Aphis maculatae Oestlund, 1887. Bu yeni kayıtla ülkemiz afit faunasının içerdiği tür sayısı 485'e ulaşmıştır. Ülkemizin coğrafik, iklimsel, floristik ve tarımsal ürün çeşitliliği ve bir çok çalışılmamış alan bulunduğu dikkate alınırsa bu sayının ülkemiz afit faunasını tam olarak yansıtmadığı düşünülmektedir.Çalışma kapsamında teşhisi yapılan tüm türlerin preparatları Biyoloji Bölümünde koruma altına alınmıştır. Tespit edilen türlerin mümkün olduğu oranda mikroskop ve bitki üzerindeki görünümlerini yansıtan fotoğrafları çekilmiştir. Teşhislerde, dünya ve Türkiye dağılımlarının belirlenmesinde ve taksonomik durumların belirlenmesinde uluslararası kabul görmüş kaynaklardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a results of the evaluation of 190 samples collected during the study carried out to determinate aphid fauna of the Karabük province between 2008 and 2010, 65 species are listed for study area, off these speies, one of them are determined as new record for Turkey aphid fauna. New record is; Aphis maculatae Oestlund, 1887. With these new record, the number of the aphid species of Turkey aphid fauna increased to 485. Despite that, when geopraphical, climatic, floristic, variability of crops and a lot virgin areas in Turkey was considered, it was thought that these numbers do not sufficiently reflect Turkey aphid fauna.Voucher specimen of all determined species preparation are kept in Biology Department. The photograph of the identified species were taken both from slides and on plants as much as possible. Identification, determination of world wide and Turkey?s distribution and giving correct taxonomic status were based on internationally accepted references.