Metakaolin, yüksek fırın cürufu ve uçucu kül katkısının beton hidratasyon sıcaklığına etkisi
Effect of metakaolin, granulated blast furnace slag and fly ash on temperature rise of concrete
  1. Tez No: 271431
  2. Yazar: MEHMET AKİF NEBİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, metakaolin, yüksek fırın cürufu ve uçucu külün beton hidratasyon sıcaklığına etkisi araştırılmıştır. En fazla %20 metakaolin, %40 yüksek fırın cürufu ve %40 uçucu kül kullanılarak hazırlanan 37 adet farklı beton karışımının hidratasyon sıcaklığı, yarı adyabatik yöntemle ölçülmüştür. 144 saat boyunca her 15 dakikada bir sıcaklık değişimi ölçülerek kaydedilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda metakaolinin hidratasyon sıcaklığını arttırdığı, yüksek fırın cürufu ve uçucu külün ise hidratasyon sıcaklığını düşürdüğü görülmüştür. Aynı zamanda bu çalışmada kullanılan katkı malzemelerinin maksimum sıcaklığa ulaşma sürelerini uzattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of metakaolin, granulated blast furnace slag and fly ash on the hydration temperature has been investigated. The hydration temperatures of 37 different concrete mixtures prepared using maximum 20% metakaolin, 40% granulated blast furnace slag and40% fly ash by mass have been measured with semi-adiabatic method. Temperature change has been measured and recorded at every 15 minutes for 144 hours. As a result of the study, it has been observed that metakaolin increased the hydration temperature, granulated blast furnace slag and fly ash decreased the hydration temperature. Also, it has been observed that the additives used in this study prolonged the time to each the maximum temperature.