Yeni polispiroasetallerin sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of new polyspiroacetals investigation of their properties
  1. Tez No: 271536
  2. Yazar: GÖKHAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL BÜLBÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Spiropolimerler; oldukça rigid olmaları, kimyasal ve termal stabilitelerinin yüksek oluşu sebebiyle ilgi çekmektedirler ve yüksek performanslı polimerler olarak adlandırılmaktadırlar. Bunun sebebi ise molekül ağırlığında azalma meydana gelebilmesi için aynı halkalı yapıda iki kovalent bağın kırılması gerekmektedir.Genel olarak, spiroasetal ünitesine sahip olan polimerler; mükemmel transparanlık ve mekanik dayanıklılığa, iyi sertliğe, suya ve ısıya karşı dayanıklılığa sahip polimerlerdir. Böylece bu tip polimerler çok fonksiyonlu olarak değerlendirilmekte, ısı ve gerilmeye dayanıklı materyaller olarak pek çok uygulama alanı bulabilmektedirler.Bu tez çalışmasının amacı; merdiven polimerlerin alt basamağı olan spiropolimerlerden yeni bir seri sentezlenmesi ve sentezlenen bu polimerlerin karakterizasyonlarının yapılmasıdır. Bu amaçla öncelikle multi hidroksi fonksiyonlu monomerler sentezlenerek karakterize edildi ve monomerlerin siklohekzandikarbaldehit ile kondenzasyonundan yeni polispiroasetaller sentezlendi. Polimerlerin yapısını anlamak amacıyla ayrıca model bileşikler de sentezlenerek karakterize edildi. Sentezlenen polimerler; FTIR, katı hal 13C NMR, TGA ve DSC yöntemleri ile karakterize edildi.Bu proje kapsamında sentezlenen polimerler ısısal ve kimyasal olarak oldukça stabildirler. Polimerler hekzafloroizopropanolde (HFIP) çözünebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Spiro polymers are of interest as high performance materials due to their great rigidity and high thermal and chemical stability which arises because mass deterioration requires the scission of two covalent bonds within the same cyclic subunit.In general, polymers having spiroacetal units exhibit excellent transparency, excellent mechanical strength, good hardness and heat and water resistance. Therefore, the class of polymers is considered to be multi-functional, and they can be used as heat and strain resistant materials in many applications.The main goal of this thesis is synthesizing and characterization of new series spiropolymers which are subclass of ladder polymers. For this purpose, new multihydroxy functional monomers have been synthesized and the condensation of these monomers with cyclohexanedicarbaldehyde to give new spiropolymers. In order to understand polymer structure, the model compounds of each polymer have been synthesized and characterized. Synthesized polymers have been characterized by FTIR, solid-state 13C NMR, TGA and DSC methods.Synthesized spiropolymers are thermally stable and have high degree of chemical stability. They are soluble in hexafluoroisopropanol (HFIP).