Lineer olmayan sıradan diferansiyel denklemlerle modellenen dinamik sistemlerde kararlılık, dallanma, normal form analizi, kesin ve yaklaşık korunan büyüklükler
Stability, bifurcation, normal form analysis, exact and approximately conserved quantities in dynamical systems modeled by nonlinear ordinary differential equations
  1. Tez No: 271574
  2. Yazar: İLKNUR KUŞBEYZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVADİS HACINLIYAN, YRD. DOÇ. DR. YÜCEL ENGİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sıradan diferansiyel denklemlerle modellenen dinamik sistemlerin incelenmesinde ve açıklanmasında kararlılık analizi ve bununla ilişkili dallanma diyagramlarının ve rezonant normal formların büyük önemi vardır. Bu çalışmada birbiri ile ilgisi de bulunan Maxwell ? Bloch ve Lotka ? Volterra fiziksel modellerine bu analizler uygulanmıştır. Çeşitli genelleştirmeler ile bu sistemlerin kararlılık özelliklerini ve dallanma spektrumunu genişletmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In studying dynamical systems, stability analysis, related bifurcation diagrams and resonant normal forms are very important in the study and clarification of dynamical systems represented by ordinary differential equations. In this work these analysis have been applied to two related physical systems, namely the Maxwell ? Bloch and Lotka ? Volterra models. It is possible to extend the stability and bifurcation spectrum of these systems by various generalizations.