Astımlı çocuklarda büyüme ve puberte sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of growth and process of puberty in children with asthma
- Tez No: 271586
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PAMUKÇU UYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Astım; geri dönüşümlü diffüz alt havayolu obstruksiyonu ve bununsonucunda hipoksi oluşumu ile karakterize kronik bir hastalıktır. Ataklar sırasında,merkezi sinir sisteminin hipoksiye maruz kalması ve hipotalamo-hipofizer-gonadalaksın nörohormonal düzeninde bozukluk olması sonucu, astımlı çocuklarda büyümeve puberte süreci seyrinde seksüel maturasyonun etkilenebileceği ileri sürülmektedir.Ayrıca hastalığın klinik şiddeti, hastanın cinsiyeti, semptomların kontrol düzeyi veatak sıklığı, astımda kullanılan tedaviler de büyüme parametrelerini ve pubertegelişimini etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Asthma is an illness characterized with diffuse reversible lower respiratorytract obstruction and as a result of this hypoxia. During the attacks, central nervoussystem is exposed to hypoxia and disorder occurs in Hypothalamo-hypophyseradrenalaxis. In this condition, sexual maturation has been proposed that might beaffected during growth and puberty in asthmatic children. Also severity of disease,sex, control of symptoms, frequency of attacks and medications can affect the growthparameters and development of puberty. In this study, the stage of pubertaldevelopment in children with asthma was aimed to compare with healthy children ofsimilar age and to evaluate statistically.The study was performed between January 2007- February 2010 in AbantIzzet Baysal University, Izzet Baysal School of Medicine, Department of Pediatricsand Division of Pediatric Pulmonology. The records of patients with a diagnosis ofasthma who were followed for 6-18 years were analyzing retrospectively.