Mide kanserlerinde lokalizasyon, stage, histopatolojik tip değişiklerinin karşılaştırılması
Comparison of localisation, stage, hystopathological pattern changes op operated gastric cancer patients in our clinic
  1. Tez No: 271587
  2. Yazar: MEHMET ARİF USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mide kanserleri tüm dünyada kansere bağlı ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Gelişmiş ülkelerde insidansı azalmakla birlikte kötü prognoz özellikleri ile dikkat çeken proksimal mide kanserlerinin görülme oranlarında artış tesbit edilmiştir ve bunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır.Çalışmamızda 1990-1999 (A periyodu) ve 2000-2009 (B periyodu) yılları arasında kliniğimizde mide kanseri cerrahisi uygulanan 388 hastanın tümör özellikleri incelendi ve her iki periyod arasındaki veriler karşılaştırıldı.Opere edilen hastalarda yaş, tümörün lokalizasyonu, mide duvarına invazyon derinliği, histolojik tipi, lenf nodu invazyon durumu her bir periyodda incelendi ve periyodlar arası karşılaştırmalar yapıldı.Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde; B periyodunda; kardiya lokalizasyonunda görülen tümörlerdeki artışa bağlı olarak proksimal mide kanserlerinde (PMK) artma olduğu, orta-distal mide kanserlerinde (O-DMK) T2 evrede cerrahiye giden hastaların sayısının arttığı ve total gastrektomi ameliyatlarının yapılma oranlarının arttığı, A periyodunda O-DMK'lerinde T3 evresinin PMK'lerinden daha fazla görüldüğü ve son iki dekatta cerrahi yapılan hastaların en çok T3 evresinde olduğu, T4 evre tümörlerin PMK'lerinde daha fazla görüldüğü, lenf nodu invazyonu oranlarının PMK'lerinde daha fazla olduğu, anlamlı olarak tesbit edilmiştir.PMK'leri son dekatta daha fazla görülmekte, tümörle invaze lenf nodları daha fazla oranda olmakta ve daha ileri evrede cerrahi yapılmaktadır. Mide kanseri tedavisinde ana hedef tümörü erken evrede tesbit etmek olmakla birlikte; kliniğimizde en fazla ileri evre olan ve prognoz beklentisinin düşük olduğu T3 evresinde tümör cerrahisi yapılmış ve erken evre tümör cerrahisi yapılan hastalar çok düşük oranda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinoma is second common cause of death due to cancer worldwide. Incidence is decreasing in developed countries, although occurence rates of proximal gastric cancers are rising with bad prognostic properties, causes of this process is still unexplained.In our study, tumoral characteristics of 366 patients who has been operated for gastric cancer in our clinic between 1990-1999 (Period A), and 2000-2009 (Period B) is assessed and comparison of data between two periods is done.Age, tumor localization, depth of gastric cancer invasion, histological type, lymph node invasion status of operated patients was examined in two periods, both, and comparisons between periods has been made.In statistical assessments; In Period B; an increased incidence of proximal gastric cancers (PGC) due to up-rising tumors which sighted in cardiac localization, an increased number of patients who went directly to surgery in stage T2 of Mid-Distal Gastric Carcinoma (M-DGC), and an increased rate of total gastrectomy surgery is determined significantly; In Period A, stage T3 in M-DGC was seen more than PGC?s, and in last two decades; operated patients were principally in stage T3, stage T4 tumors were seen much more in PGC?s, lymph node invasion rates were significantly higher in PGC?sPGC?s are more common in the last decade, tumoral lymph node invasion rates are increased in PGC, and more advanced surgery has been applied. Primary aim in gastric carcinoma treatment is detecting the tumor in early stages, while stage T3, which has a poor prognostic value, and higher tumoral surgery has been applied more commonly in our clinic, and surgery rates of patients with early stage remained very low.