Melanositik lezyonların dermatoskopik değerlendirilmesinde ABCD kuralı, yedi nokta kontrol listesi, üç nokta kontrol listesi ve CASH algoritmasının karşılaştırılması
Comparison of the ABCD rule, seven point checklist, three point checklist and CASH algorithm in dermatoscopic evaluation of melanocytic lesions
- Tez No: 271639
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ:Günümüze kadar melanositik lezyonların dermatoskopik değerlendirmesinde CASH algoritmasının kullanımı ile ilişkili sınırlı sayıda çalışma vardır. Araştırmamızda ABCD kuralı, yedi nokta kontrol listesi, üç nokta kontrol listesi ve CASH algoritmasının duyarlılık, özgüllük ve doğruluk oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 114 hastanın toplam 150 melanositik lezyonu alındı. Tüm lezyonlara dermatopatolojik inceleme ile tanı konulmuş ve dermatoskopik fotoğraflama yapılmıştı. Veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm lezyonlar 4 ayrı dermatoskopik yöntemle skorlandı. Dermatoskopik bulguların dermatopatolojik sonuçlarla uyumu değerlendirildi.BULGULAR: Melanomaların daha ileri yaşlarda izlendiği saptandı. Melanomalarda 2 eksende asimetri, çok sayıda renk , düzensiz siyah ve gri noktalar, atipik pigment ağı, düzensiz ışınsal uzantılar, mavi-beyaz peçe, polimorfik damarlar ve lekeler daha sık izlendi. ABCD kuralı, yedi nokta kontrol listesi, üç nokta kontrol listesi ve CASH algoritmasının duyarlılığı sırasıyla %65, %88, %91, %80; özgüllüğü %80, %68, %58, %63; doğruluk oranı ise %76, %73, %66, %67 olarak bulundu.SONUÇLAR: Çalışmamızda ABCD kuralı ve CASH algoritmasında renk ve asimetrinin skorlamayı etkileyen faktörler olması nedeniyle metastatik ve erken evre melanomaların bu iki yöntemle gözden kaçabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Dermatoscopic analysis of melanocytic lesions by using CASH algorithm has been rarely notified in the literature. The purpose of this study was to compare the sensitivity, specificity and diagnostic accuracy rates of ABCD rule, seven point checklist, three point checklist and CASH algorithm in dermatoscopic evaluation of melanocytic lesions.MATERIAL AND METHOD: In this study, 150 melanocytic lesions of 114 patients were examined retrospectively by using dermatoscopic images, and compared with the dermatopathologic diagnosis. Four dermatoscopic algorithms were carried out for all lesions. Conformance of dermatoscopic findings with dermatopathologic diagnosis was evaluated.RESULTS: Asymmetry in two axes, multiple colors, irregular black and grey dots, irregular pigment network, irregular radial streaks, blue-whitish veil, polymorphic vessels and blotches were observed in melanomas more than the benign melanocytic lesions. With the ABCD rule, the sensitivity was 65%, specificity was 80% and the diagnostic accuracy was 76%. In seven point checklist sensitivity, specificity and diagnostic accuracy were 88%, 68%, 73%; in three point checklist 91%, 58%, 66%; and in CASH algorithm 80%, 63% and 67% respectively.CONCLUSIONS: In our study asymmetry and colors of the lesions were the main factors that have affected the results of ABCD rule and CASH algorithm, therefore we concluded that early, and metastatic melanomas may be overlooked when we use these two algorithms.