Kutanöz T hücreli lenfoma hastalarında periferal kan CD4+ T lenfositlerde CD26 ekspresyonunun akım sitometrik yöntemle araştırılması
Investigation of CD26 expression by flow cytometric analysis of peripheral blood CD4+ T lymphocytes of cutaneous T cell lymphoma patients
- Tez No: 271638
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERDİ ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: KTHL deriye ait atipik T lenfositlerin klonal çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Hematolojik tutulumu olan hastalarda klonal T hücreler periferik kanda saptanabilmektedir. Klonal T hücrelerin yüzeylerinde antijen ekspresyon değişiklikleri olabilir. Hematolojik tutulumu göstermesi açısından anlamlı olan CD4+ T lenfositlerde CD26 ekspresyon kaybı akım sitometrik inceleme ile değerlendirilebilir. Çalışmamızda hematolojik tutulumu gösteren belirteçlerden olan CD26 ekspresyon kaybının hastalık evresi, lenf nodu tutulumu, deri lezyonlarının evresi (T) ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniğinde Haziran 2009-Mayıs 2010 tarihleri arasında takip edilen 38 mikozis fungoides (MF) ve 4 Sezary Sendromu (SS) olmak üzere 42 olgunun hastalık evresi, deri lezyonlarının evresi (T), lenf nodu tutulumu gibi klinik özellikleri prospektif olarak değerlendirildi. Ek olarak tüm hastalarda periferal kanda rutin akım sitometrik incelemeye (CD4+CD7-, CD71, CD25, CD2, CD5 hücre oranları) ek olarak CD4+CD26- hücre oranları incelendi.Bulgular: İleri evre hastalarda (2B-4B, SS) erken evre hastalara göre CD4+CD26- hücre oranının yüksek olduğu görüldü. Lenf nodu tutulumu olan hastalarda, tutulum olmayanlara göre CD4+CD26- hücre oranı yüksek olarak saptandı. Lenfomalarda prognostik belirteçlerden olan LDH ve ß2 mikroglobulin düzeyi yüksek olan hastalarda CD4+CD26- hücre oranı da yüksek olarak belirlendi. Hastaların deri lezyonlarının evresi ve periferik yaymadaki atipik hücre oranı ile CD4+CD26- hücre oranı arasında anlamlı ilişkiye rastlanılmadı. Akım sitometrik incelemede CD4+CD7- hücre oranı ve CD71+ hücre oranı yüksek olan hastalarda CD4+CD26- hücre oranı da yüksek olarak tespit edildi. Akım sitometrik incelemedeki CD2, CD5, CD25 oranları ile CD4+CD26- hücre oranı arasında anlamlı ilişki saptanmadı.Sonuçlar: : İleri evre (2B ve üzeri klinik evreye sahip hastalarda), lenf nodu tutulumu olan, LDH ve ß2 mikroglobulin düzeyi yüksek olan hastalarda CD4+CD26- hücre oranı yüksek saptanmıştır. Erken evre ve deriye sınırlı hastalıkta, lenf nodu tutulumu olmayan ve LDH ve ß2 mikroglobulin düzeyi normal olan hastalarda CD26 ekspresyon kaybının anlamlı olmadığı saptanılmıştır. Bu çalışmanın sonunda deriye sınırlı hastalığı bulunan olgularda CD4+CD26- hücrelerin akım sitometrik analizle tespitinin gerekli olmayabileceği sonucuna varılmıştır. Çalışmamız prospektif olmasına rağmen bazı limitasyonlara sahiptir. Tek merkezli ve göreceli olarak az sayıda hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hasta sayısının arttırıldığı, multimerkezli çalışmalarla daha kesin sonuçların elde edilebileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: Cutaneous T cell lymphoma is a skin disease characterized by aberrant clonal proliferation of T lymphocytes. Clonal T cells can be detected in peripheral blood of patients with hematological involvement. Clonal T cells can have various antigenic expressions on cell surface. Loss of CD26 expression on CD4+ T lymphocytes, which is a marker of hematological involvement, can be detected by flow cytometric analysis. Here, we aim to evaluate the relationship between loss of CD26 expression, disease stage, lymph node involvement and the stage of skin lesions (T).METHOD: The study was conducted in University of Ankara, School of Medicine, Department of Dermatology, between June 2009 and May 2010. Thirty eight mycosis fungoides (MF) patients and 4 patients with Sezary Syndrome were included the study, prospectively. Disease stage, lymph node involvement, stage of the skin lesions (T) were evaluated clinical parameters. Also peripheral blood specimens of the patients studied by flow cytometric analysis (CD4+CD7-, CD71, CD25, CD2, CD5) and CD4+CD26- cell proportions are investigated.RESULTS: CD4+CD26- cell proportion was found to be higher in advanced stage (2B-4B, SS) than early disease. Patients with lymph node involvement had higher CD4+CD26- cell counts than patients who had limited disease to skin. Serum LDH and ß2 microglobulin levels are known to be prognostic markers for lymphomas. CD4+CD26- cell count was found to be higher in patients with elevated levels of LDH and ß2 microglobulin. There was no statistically significant correlation between CD4+CD26- cell count and skin stage(T) or sezary cell count in peripheral blood smear. In flow cytometric analysis of peripheral blood, higher CD4+CD26- cell count was correlated with higher CD 71+ and CD4+CD7- cell counts. There was no statistically significant correlation between CD2, CD5, CD25 positivity and CD4+CD26- cells.CONCLUSION: Patients with advanced stage (2B-4B, SS) disease, lymph node involvement, and elavated levels of serum LDH and ß2 microglobulin had higher CD4+CD26- cell proportion. Loss of CD26 expression was not significant in patients who had skin limited disease and normal serum LDH and ß2 microglobulin levels. Our result in this study suggest that, in patients who had skin limited disease, flow cytometric analysis of CD4+C26- cell amount is not essential. Although this study was prospective, it still has limitations. This study was conducted at a single center with a relatively low number of patients. More multicentered studies with increased numbers of patients will provide more definite results.