Hashimoto tiroiditli ve tiroid oto-antikoru pozitif ötiroid olgularda ultrasonografik değerlendirme sonuçları
Ultrasonographic evaluation results between cases with hashimoto thyroiditis and euthyroid autoantibody positive cases
- Tez No: 271716
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SÜREYYA ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ocak 2008 ile Ekim 2009 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine başvurup Hashimoto tiroiditi kuşkusu taşıyan ya da düşünülen, tiroid replasman tedavisi başlanmamış 74 olgu, klinik ve ayrıntılı ultrasonografik verileri ile retrospektif olarak analiz edildi. Bu olgulardan klinik/ subklinik hipotiroidisi olup, tiroid otoantikorları (+) veya (-) olanlar ?hipotiroidili grubu? oluştururken, sadece otoantikorları tiroid pozitif olup, Hashimoto tiroiditi düşündürecek diğer laboratuar ve klinik özelliklere sahip olmayanlar ?sadece otoantikor (+)? grubu oluşturdu. Aynı polikliniğe tiroid dışı patolojilerden dolayı başvuran 40 ötiroid olgu, aynı koşullarda tetkik edilerek, kontrol grubu verilerini oluşturdu.Çalışmamızda tiroid bezinin boyutu, parankim düzeni, parankim ekosu, mikronodülasyon, kontur düzensizliği ve hiperekojen septaların varlığına göre derecelenen parankim gri skala derecesi, hipotiroidili grup'ta en yüksekti.
Özet (Çeviri)
74 patients, appied Ege University Faculty of Medicine (EUFM) Endocrine and Metabolic diseases department between January 2008 and October 2009, who had clinical or suspected Hashimoto thyroiditis and who had not been given thyroid replacement therapy yet, were enrolled in this study. Detailed clinical, ultrasonographic data were retrospectively analyzed.Cases, who were clinical and subclinical hypothyroid (either thyroid autoantibodies positive or not) constituted ? Hypothyroid group?. Cases who had only Autoantibodies (+) and other laboratory and clinical features did not suggestive of Hashimoto thyroiditis constituted ?Autoantibody (+) only group?. Control group data was obtained from 40 euthyroid cases who were admitted to the same clinic because of non-thyroid pathologies.The degree of gray scale, which was graded by thyroid size, parenchymal order, parenchymal echo, micronodulation, contour irregularity and parenchymal hyperechoic strips, was highest in the Hypothyroid group. The degree of gray scale were both higher in Hypothyroid and Autoantibody (+) only group than control group but there was no statisticticaly significant difference between Hypothyroid and Autoantibody (+) only group. Micronodulation, contour irregularity, large pseudonoduls and perithyroideal lymph nodes were higher in both Hypothyroid and Autoantibody (+) only group but there was no statisticticaly significant difference between these two groups. There were positive correlations between the gray scale degree and TSH, Anti-TG, Anti-TPO.In Colour Doppler analysis, all groups were compered with the parameters that were obtained from superior thyroid artery and intrathyroid artery (systolic velocities, resistive and pulsatility indexes). There were no statisticticaly significant difference among the three group. Colour pixel ratio (CPR) that demostrates parenchymal vascularization was different in three groups but the difference between the Control and Hypothyroid group was more significant. 0.12 CPR can devide the Control and Hypothyroid group with %67 specificity, %65 sensitivity. There was weak but statisticticaly significant positive correlations between the CPR and gray scale degree, TSH, Anti-TPO, Anti-TG. There was weak negative statisticticaly significant correlation between the CPR and FT3.In our study, Cases with Hashimoto thyroiditis have significant differences from Control group according to the detailed gray scale ultrasonography and colour doppler ultrasonogreaphic parameters. In our study, we descovered that cases who have not been diagnosed Hashimoto thyroiditis yet but only have positive autoantibody tests have demostrates similar structural.and hemodynamic sonographic findings as demostrated by the Hypothyroid group. In conclusion, according to the gray scale and colour doppler ultrasonograpy findings, sonography can detect cases (particularly autoantibody (+) only) who are prone to Hashimoto thyroiditis and hypothyroidism.