Erken postmenopozal dönemdeki kadınlarda RANK Geni C421T Ve C575T polimorfizmleri ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile ilişkileri
The association of RANK gene C421T and C575T polymorphisms with bone mineral density in early postmenopausal women
- Tez No: 271715
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı 45-65 yaş arası erken postmenopozal dönemdeki kadınlarda osteoklastogenezde önemli rolü olduğu bilinen RANK geninin, ekzon 4'deki C421T ve ekzon 6'daki C575T tek nükleotid polimorfizmleri ve bunların femoral ve lomber bölge KMY değerleri ile olan ilişkisini araştırmaktır.Bu amaçla Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre T skorları normal olan 78 kişi ve osteopenik/osteoporotik olarak ayrılan 100 kişi incelendi. Dışlama kriterleri son 4 ayda HRT almış olmak, daha önce osteoporoz açısından herhangi bir tedavi almak, kemik metabolizmasını etkileyecek metabolik, endokrinolojik, nörolojik, romatolojik, malignite vb. gibi ikincil hastalığı olmak, malabsorbsiyon öyküsü, 40 yaşından önce menopoza girmek, >3 ay immobilizasyon öyküsü, karaciğer/böbrek hastalığı, antikoagülan kullanım öyküsü, cerrahi menopoz, kronik alkolizm, glukokortikoid kullanım öyküsü olarak belirlendi. Çalışmaya katılanların yaş, boy, kilo, beden-kitle indeksi, menarş yaşı, menopoz yaşı ve süresi, emzirme süresi, günlük kalsiyum alımı, fiziksel aktivite skoru, alkol ve sigara kullanımı bilgileri kaydedildi. Hologic QDR Delphi ile çekilmiş olan femur total, femur boyun ve lomber total KMY değerleri ile T skorları kaydedildi. RANK C421T polimorfizmi tayini için sekans analizi, C575T polimorfizmi için Ssil enzimi kullanılarak enzim kesimi işlemi uygulandı.Kontrol ve hasta grubu arasında C421T ve C575T polimorfizmi için genotip dağılımı ve C ve T allel sıklıkları ile birleşik genotip ve birleşik haplotip analizlerinde kontrol ve hasta grubu arasında anlamlı bir fark saptanmadı.C421T polimorfizmi ve C575T polimorfizmi için ayrı ayrı genotiplere göre hasta ve kontrol grubunun düzeltilmiş KMY değerleri hesaplandığında, her iki polimorfizm için de, kontrol ve hasta grubunda femoral ya da lomber bölgede KMY değerlerinde anlamlı fark yaratacak genotipe rastlanmadı..Kontrol ve hasta grubunda ayry ayrı olarak bakılan CC/CC birleşik genotipi grubu ile diğer birleşik genotiplerin birlikte değerlendirildiği grup arasında femur boyun, femur total ve L1-L4 KMY değerlerinde anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: Erken postmenopozal dönemdeki Türk kadınlarında RANK geni C421T ve C575T polimorfizmleri femoral ve lomber bölge KMY değerleri ile anlamlı bir ilişkili saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of two genetic polymorphisms, C421T and C575T, of RANK gene, which regulate osteoclastogenesis, on bone mineral density (BMD) at the femoral and lumbar region in early postmenopausal women aged between 45-65 years old.In this cross sectional study consisting of 78 normal and 100 osteopenic/osteoporotic women according to their T scores defined by WHO citeria were included. Exclusion criteria were menopause before 40 years of age, surgical menopause, past or current history of any neurologic, endocrinologic, metabolic, rheumatologic, malignant diseases or malabsorption, hormone replacement treatment within the previous 4 months, any prior osteoporosis treatment, kidney/liver diseases, glucocorticoid or oral anticoagulant medication history, chronic alcoholism or immobilisation history for >3 months. Following information were recorded to a standardized questionnaire; age, weight, height, body-mass index, densitometric BMD and T score values at the lumbar spine(L1-L4), femoral neck and lomber total regions measured with Hologic QDR Delphi, fracture history, family history for fracture, cigarette and alcohol consumption, daily calcium intake from 3 days dietary self-records, physical activity, reproductive history (menarche and menopause age, number of pregnancies and their durations, total month of lactations). Enzymatic digestion with Ssil enzyme were used for determination of RANK C575T polymorphism and sequencing method for determination of C421T polymorphism.There were no significant difference between the two groups for genotype distributions, allelic frequencies, combined genotypes and haplotype frequencies. There were no significant associations between the adjusted BMD and genotypes at the lumbar spine and at the femoral regions for each polymorphism both in the normal and the patient groups.By assessing both of the control and patient groups separetely, no significant difference was found between CC/CC combined genotype and other combined genotypes for adjusted BMD values either at the femoral or at the lumbar regions.Conclusion:The RANK gene C421T and C575T polymorphisms were not found to affect BMD at the femoral and lumbar region in postmenopausal Turkish women.