Metabolik sendromlu hastalarda kardiyovasküler risk faktörü olarak ortalama platelet hacmi ve plazma TAFI düzeyi
Mean platelet volume and plasma TAFI level as cardiovascular risk factors among patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 271804
  2. Yazar: MUAMMER BOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ÇENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Metabolik sendrom (MS), insülin direnciyle başlayan, abdominal obezite, glukoz intoleransı veya diyabetes mellitus, dislipidemi, hipertansiyon gibi sistemik bozuklukların birlikteliği ile karakterize durumdur. MS kardiyovasküler hastalıklar için artmış riskle ilişkilidir. Bozulmuş fibrinoliz ve protrombotik durum MS'da patofizyolojik süreçler içerisinde yer almaktadır. Biz bu çalışmada, MS'lu hastalarda, fibrinolitik sistemin önemli bir inhibitörü olan aktive edilmiş trombince aktifleştirilebilen fibrinoliz inhibitörü (TAFIa) değerleri, platelet aktivasyonunun bir göstergesi olan ortalama platelet hacmi (MPV) ve erken aterosklerozun bir göstergesi olan karotis intima-media kalınlığı (İMK) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Çalışmamıza Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran, 18-65 yaş arası International Diabetes Federation (IDF) kriterlerine göre metabolik sendrom tanısı alan bilinen koroner arter hastalığı olmayan 50 hasta alındı. 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya alınan her katılımcının açlık kan şekeri (AKŞ), Total kolesterol, LDL, HDL, Trigliserit (TG), İnsülin direnci [Homeostasis Model Assessment Insulin resistance (HOMA-IR)] , MPV, TAFIa ve karotis arter dopler ultrasonografisi ile karotis İMK ölçüldü.Çalışmamızda insülin direnci; MS grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulundu (p0,05).Sonuç olarak, metabolik sendromlu hastalarda TAFIa, MPV ve karotis İMK ölçümleri sağlıklı gönüllülerden farklı değildi. Hasta popülasyonu sayısının azlığı ve hasta grubunun yaş ortalamalarının görece genç olması çalışmamızın sınırlayıcı faktörleridir. Bu konuda, daha yüksek vaka sayılı ve daha ileri yaş gruplarında yeni çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Metabolic Syndrome (MS) is a condition beginning with insulin resistance, characterized by coexistence of systemic disorders including abdominal obesity, glucose intolerance or diabetes mellitus, dyslipidemia and hypertension. Metabolic syndrome is associated with increased risk for cardiovascular disease. Impaired fibrinolysis and prothrombotic state are involved in pathophysiological processes of MS. In this study, we were aimed at assessing associations between levels of activated thrombin activatable fibrinolysis inhibitor (TAFIa) known as an important inhibitor of fibrinolytic system, mean platelet volume (MPV) as an indicator of platelet activity and carotid intima-media thickness (cIMT) reflecting early atherosclerosis.The study was performed on 30 healthy volunteers and 50 patients aged between 18-65 years who admitted to Kirikkale University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Outpatient Clinic, were diagnosed with MS according to International Diabetes Federation (IDF) criteria and known as not having coronary artery disease. Fasting glucose, total cholestrol, LDL, HDL, triglyceride (TG), insulin resistance [Homeostasis Model Assessment Insulin Resistance? (HOMA-IR)], TAFIa plasma levels, MPV and cIMT (by Doppler ultrasonography) were evaluated in all participant who enrolled in the study.Compared with control subjects, insulin resistance (p0.05).As a result, we have not found statistically significant difference in TAFIa, MPV ve cIMT values between MS patients and healty volunteers. Relatively small sample size and younger age were limiting factors of our study. There is a need for large-scale and new studies, to gain powerful data.