Metabolik sendrom ve insülin direnci olan hastalarda ortalama trombosit hacmi düzeyi
Mean platelet volume levels in patients with metabolic syndrome and insülin resistance
  1. Tez No: 282070
  2. Yazar: MUHİTTİN PEKUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç : Metabolik sendrom (MS), insülin direnci temelinde ortaya çıkan, klinik tablosunda proinflamatuar ve protrombotik öğeleri bulunduran, kardiyovasküler hastalık riskinin artışı ile ilişkili risk faktörü topluluğudur. Çalışmamızda, metabolik sendrom ve insülin direnci bulunan hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinden biri olan ortalama trombosit hacmi (MPV) düzeyleri ile MS komponentleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı.Materyal-metod : Bu çalışmaya, Kasım 2010 - Ocak 2011 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Endokrinoloji ve Dahiliye Polikliniğine başvuran 122 hasta ve 38 sağlıklı kontrol grubu alındı. Obez hastalardan oluşan vaka grubu MS kriterleri ve insülin direncine göre üç gruba ayrıldı. Hastaların bel/kalça oranı, vücut kitle indeksi, sistolik ve diyastolik kan basıncı, trigliserid, LDL kolesterol, HDL kolesterol, açlık kan şekeri, insülin, HbA1c ve MPV ölçümleri yapıldı. HOMA değerleri hesaplandı.Bulgular : MS'lu hastalarda kontrol grubuna göre, tüm MS parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı yükseklik mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Metabolic syndrome (MS), emerged in the basis of insulin resistance, is a collection of risk factors associated with an increased risk of cardiovascular disease in which there is a clinical picture containing proinflammatory and prothrombotic items. In our study, in patients with metabolic syndrome and insulin resistance, the association between the metabolic syndrome components and the levels of mean platelet volume (MPV) which is one of the cardiovascular risk factors aimed to be evaluated.Material and method: In this study 122 patients and 38 healthy control subjects admitted to the Duzce University Endocrinology and Internal Medicine clinics between November 2010 ? January 2011 included. The case group of patients, who were obese, divided into three groups according to MS criteria and insulin resistance. Patients waist/hip ratio, body mass index, systolic and diastolic blood pressure, triglyceride, LDL cholesterol, HDL cholesterol, fasting blood glucose, insulin, HbA1c, and MPV were measured. HOMA values were calculated.Results: In the all parameters of the MS there was statistically significant elevation in patients in metabolic syndrome than the control group.