Spinal anestezi altındaki elektif sezaryen olgularında iv deksketoprofen trometamolün postoperatif analjezik etkinliğinin lornoksikam ve plasebo ile karşılaştırılması
The comparison of postoperative analgesic efficacy of iv dexketoprofen trometamol with lornoxicam and placebo in patients undergoing elective cesarean section with spinal anesthesia
  1. Tez No: 271815
  2. Yazar: ESRA AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNASE BÜYÜKKOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Postoperatif ağrı, cerrahi müdahale ile başlayıp doku iyileşmesine kadar devam eden akut ağrı şeklidir ve morbiditeyi etkileyen önemli bir problemdir. İntravenöz NSAİ ilaçlar postoperatif ağrıda opioidlere iyi bir alternatiftir. Prospektif, randomize ve çift kör olarak yaptığımız çalışmada spinal anestezi altındaki elektif sezaryen vakalarında iv olarak uygulanan deksketoprofen trometamolün postoperatif analjezik etkinliğini ve hasta kontrollü analjezide (HKA) tramadol tüketimine etkisini, iv lornoksikam ve plasebo ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya (Hastanemiz yerel etik kurul komite onayı: 10.06.2009/2009-125) elektif sezaryen operasyonu geçiren ASA I ve II 90 hasta dahil edildi ve randomize olarak üç gruba (n: 30) ayrıldı. Hastalara oturur pozisyonda L3-4 seviyesinden, 25 G Quinke uçlu spinal iğne ile 15 mg (3 ml) levobupivakain (%0.5) intratekal verilerek spinal anestezi uygulandı. En yüksek blok seviyesi, cerrahi bitimindeki blok seviyesi, komplikasyonlar not edildi. Operasyon bitiminde cilt sütürasyonu sırasında, çalışmayı bilmeyen bir anestezist tarafından bir gruba 50 mg deksketoprofen trometamol (Grup D), diğer gruba 8 mg lornoksikam (Grup L) ve üçüncü gruba serum fizyolojik (Grup P), 100 ml izotonik içinde iv uygulandı. Cerrahi sonunda tüm hastalara iv HKA cihazı ile tramadol verildi (bolus doz: 20 mg, kilitli kalma süresi: 10 dk). Olguların postoperatif ağrı değerlendirilmesinde ?Visuel Analogue Scale? (VAS) ve ?Verbal Rating Scale? (VRS) kullanıldı. Hastaların ilk analjezik gereksinim süreleri, toplam analjezik (tramadol) gereksinimleri, toplam tramadol tüketimleri, yan etkiler ve hasta memnuniyetleri kaydedildi.Parametrik verilerin karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı, Bonferroni düzeltmeleri yapıldı. Nonparametrik verilerin karşılaştırılması için Ki-kare testi uygulandı. p < 0.05 değerler istatiksel olarak anlamlı kabul edildi.Grup P'de ilk analjezik gereksinim süresi 45.0 ± 41.9 dk, Grup D'de 130.5 ± 88.4 dk, Grup L'de 75.9 ± 52.6 dk idi. Grup D'deki olguların ilk analjezik gereksinim süreleri Grup P ve Grup L'den belirgin ölçüde uzun olarak bulundu (p=0.001, p=0.01). Grup D'deki olguların 1. saatteki VAS değerleri Grup L ve Grup P'den istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük saptandı ( p=0.007, p=0.001). Toplam tramadol gereksinimi ve tüketimi Grup D ve Grup L'de Grup P'den az iken Grup D ve Grup L arasında istatistiksel bir fark yoktu. Kurtarıcı analjezi (ek tramadol) dozu Grup D'de Grup P ve Grup L'den belirgin oranda azdı (p < 0.001, p=0.01). Yan etki profilleri arasında farklılık gözlenmezken, hasta memnuniyeti sadece Grup D'de Grup P'den anlamlı oranda fazla olarak gözlendi.Spinal anestezi uygulanan sezaryen olgularında, iv 50 mg deksketoprofen trometamol ile iv 8 mg lornoksikamın postoperatif 24 saatte toplam tramadol gereksinimi ve tramadol tüketimi üzerine etkileri istatistiksel olarak farklı bulunmamıştır. Ancak deksketoprofen trometamolün, postoperatif ağrı tedavisinde erken dönemde ilk analjezik gereksinimini geciktirmesi, VAS skorlarını ve kurtarıcı analjezik dozunu azaltması nedenleriyle analjezik etkinliğinin lornoksikama göre daha fazla olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain is an acute pain that begins with surgical intervention going on until tissue repair, and a serious problem affecting morbidity. NSAI drugs administered intravenously, are good alternative to opioids in postoperative pain. In this prospective, randomised, double-blinded study, we aimed to compare the postoperative analgesic activity and the effect on consumption of tramadol via patient controlled analgesia (PCA) of dexketoprofen trometamol, with iv lornoxicam and placebo, in patients scheduled for elective cesarean section under spinal anesthesia.Ninety patients (ASA I and II) undergoing elective cesarean were included to the study (Local Hospital Ethics Commitee Approval: 10.06.2009/2009-125), and randomised into one of three groups (n: 30). Spinal anesthesia was applied in sitting position using 15 mg (3 ml) levobupivacaine (%0.5) intrathecally through L3-4 intervertebral space with 25 G Quincke spinal needle. The maximum block height, the block level at the end of surgery and complications were noted. Dexketoprofen trometamol 50 mg (Group D), lornoxicam 8 mg (Grup L) and serum physiologic (Group P), in 100 ml isotonic, were given by one anesthesioyolog blinded to the study, at the end of surgery during suturation. All patients received tramadol, postoperatively, via iv PCA (bolus dose: 20 mg, lock out: 10 min.). Pain assessment was done using Visuel Analogue Scale (VAS) and Verbal Rating Scale (VRS). The time of first analgesic requirement, total tramadol requirement and consumption, side effects and patient satisfaction were recorded.Kruskal-Wallis and Mann Whitney U were used for the comparison of parametric data, Bonferroni?s correction was done. Chi-square was performed to compare of nonparametric data. Statistical significance was considered at p < 0.05.The time of first analgesic requirement in Group P, D, and L, was 45.0 ± 41.9 min, 130.5 ± 88.4 min, and 75.9 ± 52.6 min., respectively. The time of first analgesic requirement in Group D was significantly longer than in Group P and Group L (p=0.001, p=0.01). VAS scores at first hour in Group D were found statistically significantly lower than in Group L and Group P (p=0.007, p=0.001). While total tramadol requirement and consumption in Group D and Group L, were less than in Group P there was no statistical difference between Group D and Group L. The rescue analgesic (additional tramadol) doses of Group D were significantly smaller than the doses of Group P and Group L (p < 0.001, p=0.01). Although there was no difference in the view of side effects, more patient satisfaction was observed in Group D than in Group P.No statistical difference in total tramadol requirement and consumption during postoperative 24 hours, was found between iv 50 mg dexketoprofen trometamol and iv 8 mg lornoxicam in patients undergoing cesarean section with spinal anesthesia. However, it was concluded that dexketoprofen trometamol had more analgesic efficacy for postoperative pain at early period, because of delay in first analgesic requirement, decrease in VAS scores and resque analgesic doses, when compared with lornoxicam.