Polikistik over sendromlu olgularda Metformin ve Etinil Estradiol/Siproteron Asetat kombinasyonu tedavisinin brakial arterin akım aracılı dilatasyonu üzerine etkileri
Effects of Metformin and Ethynyl Estradiol /Ciproteron Acetate combination on flow mediated dilation of brachial artery in cases with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 271816
  2. Yazar: FERHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), polikistik overlerle birlikte amenore, oligomenore, hirşutizm, anovülasyon; akne ve erkek tipi saç dökülmesi gibi hiperandrojenemiye bağlı diğer belirti ve bulgulardan oluşan klinik bir durumdur. PKOS'ta altta yatan fizyopatolojik mekanizmalar tam olarak anlaşılamamış olmasına karşın, kardiyovasküler hastalık riskinin artmış olduğu ileri sürülmektedir. PKOS'ta, fizyolojik ve inflamatuvar kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendiren az sayıda çalışma vardır.Bu çalışmanın amacı, PKOS olgularında brakial arter akım aracılı dilatasyon (FMD) indeksi düzeyini; bu indeks ile insülin direnci, apelin, adiponektin, C-reaktif protein (CRP) arasındaki ilişkileri; ve metformin ve etinil estradiol/siproteron asetat (EE/SA) kombinasyon tedavisinin brakial arter FMD indeksi, insülin direnci, apelin, adiponektin ve CRP'ye etkilerini belirlemektir.Çalışmamıza katılan 18-45 yaş arasındaki 83 PKOS'lu kadında (28'i 3. ay vizitindeki değerlendirmelere gelmedi) ve 43 sağlıklı gönüllü kadında bazal FMD, insülin direnci [Homeostasis Model Assessment_Insulin Resistance? (HOMA-IR)], apelin, adiponektin ve CRP değerlendirmeleri yapıldı. Bazal değerlendirmeden sonra, hastalar metformin (n=21), EE/SA (n=21) ve metformin+EE/SA (n=13) tedavi gruplarına ayrıldı ve bu tedavi rejimleri üç ay boyunca uygulandı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PKOS) is a clinical entity consisting of amenorrhea, oligomenorrhea, hirsutism, anovulation with polycystic ovaries; hyperandrogenemia-associated other signs and symptoms such as acne and androgenetic alopecia. Although physiopathological mechanisms underlying PKOS are not fully understood, it has been suggested that cardiovascular disease risk was increased in PKOS. There are few studies which have assessed physiological and inflammatory risk factors for cardiovascular disease in PKOS.The aims of the study were to determine brachial artery flow mediated dilation (FMD) index level in PKOS; relationship between the index and insulin resistance, apelin, adiponectin and C-reactive protein (CRP); and impacts of metformin and ethynyl estradiol/ciproteron acetate combination on FMD of brachial artery, insulin resistance, apelin, adiponectin and CRP.In 83 women with PKOS and healthy/volunteer 43 women aged 18-45 years, basal FMD, insulin resistance [Homeostasis Model Assessment_Insulin Resistance? (HOMA-IR)], apelin, adiponectin and CRP levels were evaluated. After tha basal evaluation, patients were divided into metformin (n=21), EE/SA (n=21) and metformin+EE/SA (n=13) treatment groups and these treatment regimens were administered for three months.