Altmış yaşın altında koroner arter hastalığı varlığı ve karotis intima-media kalınlığının anjiyografik ilişkisi
The relationship between carotid intima-media thickness and the presence of angiographic coronary artery disease below sixty years old
  1. Tez No: 271832
  2. Yazar: İFFET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ZUHAL ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Altmış yaş altı kişilerde arteryel sistemdeki erken dönem aterosklerotik değişikliklerin göstergeleri olan karotis intima-media kalınlığı (KİMK) ve karotiste plak varlığı ile koroner arter hastalığı (KAH) varlığı ve yaygınlığı arasındaki ilişki araştırıldı.Anjiyografik olarak KAH kanıtlanan 50 hasta (hasta gurubu) ve koroner arterleri koroner anjiyografi ile normal bulunan 50 kişi (kontrol gurubu) Bmod ultrasonografi görüntülerinden her iki internal karotid arterler için KİMK ölçümleri yapıldı ve karotiste plak varlığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
We investigated the relationship between carotid intima-media thickness (CIMT) and carotid plaques as markers of early atherosclerotic changes in the arterial bed, and the presence and extent of coronary artery disease (CAD).B-mode ultrasound examination of bilateral internal carotid arteries were performed following angiographic assessment of 50 patients with CAD proven with coronary angiography (study group) and 50 subjects without CAD (control group).