Kolorektal kanserlerde plazma Trombomodulin ve soluble Endotelyal Protein C Reseptör (sEPCR) düzeyleri
Plasma Thrombomodulin and soluble Endothelial Protein C Receptor (sEPCR) levels in colorectal cancer
- Tez No: 271840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kolorektal kanserler dünyada en sık görülen kanserlerden biri olup, günümüzde gelişiminde ve metastazında rol alan faktörler daha iyi bilinmektedir. Hemostatik sistem komponentlerininde kanser biyolojisinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Protein C yolunun en önemli komponentleri trombomodulin (TM) ve endotelyal protein C reseptörü (EPCR)'dür. Bu iki proteinin kanser gelişiminin düzenlenmesinde ve metastazda rolü olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca soluble EPCR'nin yükselmiş plazma seviyesinin artmış tromboz riski ile ilişkili olabileceği kabul edilmektedir. Bizim çalışmamızın amacı, yeni tanı kolorektal kanserli hastalarda plazma soluble TM ve EPCR düzeylerinin, hem sağlıklı kontrol grubu ile hem de hastaların tanı anındaki evresi ve metastatik durumuyla ilişkisini belirlemektir. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Polikliniğine başvuran yeni tanı 50 kolorektal kanserli hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 50 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Kolorektal kanserli hasta grubunda hem ortalama sTM düzeyleri (21,3±22,8 ng/ml vs. 13,2±16,2 ng/ml, p=0.01) hem de ortalama sEPCR düzeyleri (149,9±79,6 ng/ml vs. 113,3±49,3 ng/ml, p=0.007) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Ancak, kolorektal kanserli hastalarda tümör lokalizasyonuna, evresine, tümör diferansiyasyonuna, lenfovasküler invazyon durumuna, mikrovasküler trombüs varlığına göre yapılan karşılaştırmada anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Tanı anında metastazı olan grupla, non-metastatik grup karşılaştırıldığında da her iki proteinin plazma düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Takip süresince hiçbir hastada tromboembolik olay gelişmedi. Çalışmamızın sonuçlarına göre, TM ve EPCR'nin plazma seviyeleri kolorektal kanserli hastalarda artmış olup, bu daha önce değişik kanser türlerinde yapılan çalışmaları desteklemektedir. Ayrıca bu çalışma; kolorektal kanserli hastalarda plazma soluble EPCR seviyelerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Daha fazla sayıda hasta içeren, dokuda da TM ve EPCR ekspresyonuna bakıldığı, tedavi öncesi ve sonrası da plazma ile doku düzeylerinin araştırıldığı daha büyük çapta çalışmalar yapılmasının bu konuda ek katkılar sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most frequently seen cancer in the world and factors responsible for its development and progression are well known. Components of the hematopoietic system are believed to play an important role in cancer biology. Most important components of the protein C pathway are trombomodulin (TM) and endothelial protein C receptor (EPCR). These two proteins are thought to play important roles in tumor and metastasis development. In addition it is widely accepted that increased plasma levels of soluble EPCR might be related with increased thrombosis risk. In this study we aimed to investigate the relation of plasma soluble TM and EPCR levels with healhty control group and with stage and metastasis at the time of diagnosis in colorectal cancer patients. 50 healthy age and sex matched persons and 50 colorectal cancer patients who were seen in the outpatient Oncology clinic at Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine hospital were enrolled. Both mean sTM (21,3±22,8 ng/ml vs. 13,2±16,2 ng/ml, p=0.01) and mean sEPCR values (149,9±79,6 ng/ml vs. 113,3±49,3 ng/ml, p=0.007) were found to be increased statistically significantly in colorectal cancer patients. But no relationship could be found with regard to tumor localization, stage, tumor differentiation, lymphovascular invasion and microvasculer thrombus between values in colorectal cancer patients (p>0.05). When the plasma levels of both proteins at the time of diagnosis were compared between non-metastasis and metastasis groups no statistically significant difference could be found (p>0.05). During follow-up no thromboembolic event developed in any patient. The results of this study show that plasma levels of TM and EPCR increased in colorectal cancer patients supporting the results of previous studies conducted in different tumors. Moreover this study is the first study where the plasma soluble EPCR levels were investigated in colorectal cancer patients. In conclusion studies where more numbers of patients are included, where also the tissue levels of TM and EPCR are studied pre- and post- treatment are needed to shed further light on this issue.