Sistemik inflamatuvar yanıt sendromu ve septik şok belirtileri olan hastalarda prokalsitoninin tanısal ve prognostik değeri
The diagnostic and prognostic value of procalcitonin (PCT) level in patients with systemic inflammatory response syndrome (SIRS) and septic shock symptoms
  1. Tez No: 271841
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEREMET KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AKDUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sepsis, teşhis yöntemlerindeki ve antimikrobiyal tedavideki gelişmelere rağmen özellikle şok ve multiorgan yetmezliği ile komplike olduğunda halen yüksek mortalite ve morbiditeye sahip klinik bir tablodur. Bu nedenle sepsisin erken ve doğru tanısında, tedaviye cevabın izlenmesinde, gereksiz tedaviden kaçınmak ve tedavinin zamanında sonlandırılmasında klinisyene rehberlik edecek, duyarlı, özgül bir laboratuvar testine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada sistemik inflamatuvar yanıt sendromu (SIYS) ve septik şok belirtileri olan hastalarda prokalsitoninin tanısal ve prognostik değerinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmamıza SIYS, sepsis, ağır sepsis, septik şok bulguları olan, yaşları 22 ve 75 yaş arasında değişen toplam 94 hasta alındı. Hastalar çalışmaya alındıkları andan itibaren 14 gün süre ile takip edildi. Hastaların çalışmaya alındığı ilk gün, antibakteriyel tedaviye başlamadan önce (T0), 3. gün (T3), 7. gün (T7) ve 10. günlerde (T10); PCT, CRP, sedimentasyon, lökosit değerlerine bakıldı. Tanıda SIYS, sepsis ayrımının yapılmasında ve sepsiste mortalite tahmini açısından prognostik faktör olarak PCT, CRP, sedimentasyon ve lökosit düzeylerinin değeri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Despite new advancements in the diagnosis and treatment of sepsis, its mortality and morbidity is still high especially when complicated with shock and multiorgan disfunction. For that reason there is a need to have a specific and sensitive laboratory test which will guide the clinician for the accurate and early diagnosis of sepsis, for monitoring the effectiveness of treatment and deciding the accurate time to end treatment in order to avoid unnecessary treatment. In this study the diagnostic and prognostic value of PCT in patients with SIRS and septic shock symptoms were evaluated. A total of 94 patients, ages ranging between 22 and 75 with SIRS, sepsis, severe sepsis and septic shock symptoms were included in the study. They were followed for 14 days. PCT, CRP, erythrocyte sedimentation rates, peripheral blood leucocyte levels were recorded on the first day of the follow up period before the start of antibacterial treatment (T0), on the third day (T3), seventh day (T7) and tenth day (T10). The importance of PCT, CRP, erythrocyte sedimentation rates, peripheral blood leucocyte levels in the differential diagnosis of SIRS and sepsis and their prognostic value were evaluated.