Reperfüzyon tedavisi uygulanan akut miyokard infarktüslü olgulardaki nötrofil sayılarının kısa süreli klinik ve laboratuvar üzerine etkileri
Short-term effects of neutrophils levels on clinical situation and laboratory in patients performed reperfusion therapy with acute myocardial infarction
- Tez No: 271857
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNALIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut myokard infarktüsü, koroner total oklüzyonla karakterize, temelde inflamasyona dayalı klinik bir tablodur. Buçalışmada reperfüzyon tedavisi uygulanan akut Mİ hastalarında nötrofil düzeyleri ileölüm, re-infarktüs ve SVO arasındaki ilişkiyi araştırdık. Akut ST yüksekliği Mİ'lü 72hastada (ortalama yaş 67±10) absolü nötrofil düzeylerini incelemek için kabulesnasında 4, 24, ve 48. Saatlerde tam kan sayımı yapıldı. Tüm hastalar koroneryoğun bakım ünitesinde yattıkları sürece monitörize edildi. Hastalar ölüm, reinfarktüsveya SVO gelişenler ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. İstenmeyenklinik son nokta gelişen hastalarda çalışılan absolü nötrofil düzeyleri anlamlı olarakdiğer gruba nazaran daha yüksek saptandı. Ölen gruba daha ileri detay amaçlı ayrı biranaliz yapıldı. Bu analizin sonucuna göre absolü nötrofil düzeyleri istatistikselolarak daha kuvvetli olacak şekilde anlamlı yüksek saptandı. Diğer yandan hastaların48. saat beyaz küre sayıları anlamlı olarak yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Acute myocardial infarction, coronary total occlusion is characterized by inflammation,based on a clinical basis. In this study, we investigated the relationship betweenlevels of neutrophils in reperfusion therapy in patients with acute MI and reinfarction,death, stroke. 72 patients with acute ST elevation MI in (mean age 67 ±10) to examine the levels of absolute neutrophil 0, 4, 24, and 48 Hours of completeblood count was performed. All patients were monitored while they werehospitalised in the coronary care unit. Patients were divided into two groups death,re-infarction or stroke occur or not. Adverse clinical end points studied in patientswith absolute neutrophil levels were significantly higher than other groups.Aseparate analysis was performed for further details of death group. According to theresults of this analysis, absolute neutrophil levels were statistically more significantlyhigher than. On the other hand 48 hours after the adoption of the patients studiedwere significantly higher white blood cell counts