Geriatrik hastalarda uygulanan spinal anestezide profilaktik efedrin, ringer laktat ve kolloid uygulamalarının hemodinamik parametreler üzerine ektkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of prophylactic ephedrine, ringer's lactate and colloid applied during spinal anesthesia on hemodynamic parameters in geriatric patients
  1. Tez No: 271858
  2. Yazar: PELİN UZUN SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YELKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Spinal anestezinin avantajları yanında hipotansiyon, baş ağrısı, bel ağrısı, nörolojik sekeller, bulantı, kusma, menenjit, meningismus, idrar retansiyonu gibi bir takım komplikasyonları mevcuttur. Biz de çalışmamızda geriatrik hastalarda uygulanan spinal anestezide profilaktik olarak uygulanan efedrin, ringer laktat ve kolloid solüsyonlarının hemodinamik parametreler üzerine etkilerini araştırmayı planladık. Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II grubuna giren ürogenital sistem cerrahisi uygulanacak, spinal anestezi için kontrendikasyonu olmayan, 60 yaş ve üstü 75 olgu alındı. Olgular 25 kişilik 3 gruba ayrılarak, gruplar R, K ve E olarak isimlendirildi. Grup R'ye operasyondan 20 dk. önce pump ile 1000 ml ringer laktat + 2 ml % 0.9'luk NaCl; Grup K'ya operasyondan 20 dk. önce pump ile 500 ml HES solüsyonu; Grup E'ye operasyondan 20 dk önce pump ile 1000 ml ringer laktat +( 2 ml volümde) 10 mg efedrin verildi. Hastaların idamesi 5 ml/kg/saat olacak şekilde ringer laktat ile sağlandı. Hastaların sistolik kan basınçları (SKB), diastolik kan basınçları (DKB), ortalama kan basınçları(OKB), kalp atım hızları (KAH) ve periferik oksijen saturasyonları (SpO2) pump ile infüzyona başladıktan sonra 5, 10, 15 ve 20. dk'larda, ponksiyon öncesinde ve intraoperatif olarak kayıt edildi. Hastaların sıvı verilmeden önceki değeri baz alınarak sistolik kan basıncındaki % 30 luk düşme ve sistolik kan basıncının < 90 mmHg olması hipotansiyon olarak kabul edilerek ve 5 mg i.v. efedrin ile müdahale edildi. Hastalar gelişebilecek yan etkiler bakımından takip edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Tüm gruplarda SKB, DKB ve OKB `nin ponksiyon öncesi ve İntraoperaif 5. dakikası değerlerinde istatisiksel olarak anlamlı artış tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre yaşlı popülasyonda her üç yöntemin de güvenle kullanılabileceği fakat kolloid infüzyonu uygulanan hastalarda hemodinamik parametrelerin daha stabil seyrettiği kanısına vardık.Anahtar Kelimeler : Spinal anestezi, kristaloid, kolloid, efedrin
Özet (Çeviri)
Beside the advantages of spinal anesthesia, there are some complications such as hypotension, headache, back pain, neurological deficits, nausea, vomiting, meningitis, meningismus and urinary retention. We planned to investigate the effects of prophylactic ephedrine, ringer's lactate and colloid applied during spinal anesthesia on hemodynamic parameters in geriatric patients. After our study was approved by faculty ethics committee, 60 years old or older 75 cases meet American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II groups, planned urogenital tract surgery, without contraindication for spinal anesthesia and were included the study. Cases were divided for 3 groups and they were termed as group R, C and E. Group R received 1000 ml ringer lactate + 2 ml 0.9% of NaCI with pump 20 min before surgery, Group C received 500 ml HES solution with pump 20 min before surgery and Group E received 1000 ml ringer lactate + (2 ml of volume) 10 mg ephedrine 20 min before surgery. Maintenance of patient was provided by ringer lactate for 5 ml/kg/h. The systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR) and peripheral oxygen saturation (SpO2) of patients were recorded at 5, 10, 15 and 20 minutes after start of pump infusion, before puncture and intraoperatively. Based on the baseline values before fluid introduction, 30% of decrease in systolic blood pressure and