Kemoterapiye ikincil nötropenik hastalarda oksidatif stres ve antioksidan parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and antioxidant parameters in patients with chemotherapy induced neutropenia
- Tez No: 271873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN TAMER ELKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada kemoterapiye ikincil nötropenik hastalarda nötropenik dönem ve filgrastim uygulaması ile nötropeninin düzeldiği dönemde oksidatif stres (malondialdehid (MDA)) ve antioksidan (paraoksonaz (PON1) , aril esteraz (ARE)) parametrelerin değerlendirilmesi amaçlandı.Fırat Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde takip edilen kemoterapi sonrası nötropeni gelişen 18 yaş ve üzeri olgular çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan olgulardan nötropenik dönem ve nötropeninin düzeldiği dönemlerde alınan kanlarda hastalığın tanı, takip ve tedavisinde gerekli olabilecek hematolojik ve biyokimyasal parametreler yanında MDA, PON1, ARE, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), laktat dehidrogenaz (LDH) ve alkalen fosfataz (ALP) çalışıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the oxidative stress (malondialdehide (MDA)) and antioxidant (paraoxonase (PON1), aryl esterase (ARE)) parameters of neutropenic patients due to cancer chemotherapy on the periods of neutropenia and healing from neutropenia by means of filgrastim application .Patients older than 18 years old with neutropenia secondary to chemoterapy in Firat University Medical Oncology Clinic were included in this study. From the blood samples of patients which were obtained on the determined periods mentioned above, besides the necessary diagnostic tests MDA, PON1, ARE, high density lipoprotein (HDL), lactate dehydrogenase (LDH) and alcaline phosphatase (ALP) were evaluated.