Aydınlık/Karanlık siklus değişikliklerinin rat Hipokampüs Dentat Girus aktivitesine etkisinin in vivo incelenmesi
An in vivo study about the effects of light/dark cycle at rat hippocampus dentate gyrus activity
- Tez No: 271995
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aydınlık/karanlık döngüsü değişikliklerinin araştırıldığı çalışmalardan elde edilen bazı deliller, hafıza ve öğrenme ile ilgili süreçlerin ritmisite gösterdiği görüşünü desteklemektedir. Bu ritmin başlıca ayarlayıcısı dış ortamdaki aydınlık/karanlık döngüsüdür ve melatonin bu döngünün endojen bir senkronizörüdür. Hipokampal melatoninin reseptörlerinin varlığı ve bunların aydınlık-karanlık döngüsü ile ilişkisi, hipokampal sinaptik yanıtlardaki döngüsel değişikliklerin daha yakından incelenmesini gerekli kılar. Bu nedenle, bu çalışmada aydınlık-karanlık döngüsü değişikliklerinin hipokampus dentat girus nöron aktivitesine etkilerinin araştırılmasını amaçladık. Aydınlık/Karanlık döngüsü otomatik ışık sistemli özel odalarda (12'şer saatlik eşit zamanlı olacak şekilde) uygulandı. Wistar Albino erkek sıçanlar 2 gruba ayrıldı. Gündüz grubu saat 08.00?20.00 arasında, gece grubu ise saat 20.00?08.00 arasında aydınlıkta , kalan sürede ise karanlıkta bırakıldılar. Her bir sıçan 30. deney gününde, gündüz aynı saatte çalışıldı. Uzun erimli etkinleşme yanıtı ve çift uyarı kolaylaşması, medial perforan yol uyarımına karşı dentat girus sinapslarından kayıtlanan alan potansiyellerinde çalışıldı. Otuz günlük aydınlık / karanlık döngüsü sonunda elde edilen veriler ve bunların istatistiksel değerlendirilmesi sonucunda; gece grubunda gündüz grubuna göre I/O ilişkisinin farklı olmadığı, PS genliklerindeki kolaylaşmanın, post-tetanik ve uzun-erimli güçlenmelerin anlamlı derecede azaldığı bulundu. Elde edilen bulgular, aydınlık karanlık siklusunda meydana gelen değişmelerin dentat girus nöronlarının elektriksel özelliklerini etkileyebileceğini ve hipokampusta hipokampal UEG'den sorumlu olan endojen bir zamanlama sisteminin olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The results of the study on the dark-light-cycle indicated that there is a parallel between learning process and memory. The basic component that predicates such a parallel is light-dark cycle. The relationship between secretion of melatonin and light-dark-cycle may indicate that melatonin fucntions as endojenic syncronizer. Studies on the possible relation between hippocampal melatonin receptors and light-dark cycle refer to the necessity of further research about light-dark-circle and hippocampal synaptic responses relations. The present study aims to find out the possible effect of light-dark-circle?s changes on Hippocamus-Dentat-Girus acticity. Light-dark-circle (12h. light/12h. dark) is created for Wistar Albine Male Rats in a special room [with automatic light system] at DEKAM [Center of Experimental and Clinical Study] for 24 hours. The male rats are separated into two categories (lighted and dark). Day-group is left in the light between 08:00 and 20:00, the night group is left in the light between 20:00 and 08:00. Each rat is taken from the room and studied at the same hours on the 30th day of the research. They are left in the dark in the rest. LTP response and PPF are studied from the record of dentat girus synapsis potential areas against medial perforant pathway stimulant. The results of 30 days light-dark circle and their statistical evaluation indicate that there is no difference between the day and night groups in term of I/O relations; there is a significant decrease in the facilitation of PS amplitutes, post-tetanic and LTP. With respect to the results of the study it can be argued that there is an endogenous timing process which is responsible for hippocampal LTP and changing at Light/Dark cycle can be affect the electrical characteristics of Dentate Gyrus neurons of hippocampus.