Otoimmün olmayan primer konjenital hipotroidizmli Türk çocuklarında TSHR geni inaktivatör mutasyonlarının araştırılması
TSHR gene ınactivator mutation screening in non-autoimmune primary hypothyroid Turkish children
- Tez No: 271996
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Primer konjenital hipotiroidizm (KH) kalıcı hipotiroidinin en sık karşılaşılan nedenidir ve tiroid bezi düzeyinde gözlenen anormallikler neticesinde oluşur. Prevelansı ırk ve etnik yapıya göre değişmekle birlikte dünya genelinde 3500-4000 canlı doğumda birdir. Ülkemizdeki insidansı daha yüksektir. Konjenital hipotiroidizmin çoğul etiyolojisi mevcuttur. Günümüzde çeşitli aday genlerin bu süreçte sorumlu olduğu düşünülmektedir.Primer KH'e neden olan genler başlıca iki ana grupta incelenebilir. Bunlar;1-Tiroid disgenezisine neden olan genler?Sendromik Olmayan KH'e neden olan genler (TSH reseptör -TSHR- geni)?Sendromik KH'e neden olan genler (TITF1, TITF2, PAX8 ve Gs? genleri )2-Dishormonogenezise neden olan genler?Tiroid peroksidaz (TPO) geni?Tiroglobulin (Tg) geni?Sodyum-iyot simporter (NIS) geni?Pendrin (PDS) geni?Tiroid oksidaz 2 (THOX-2) geniTiroid stimüle edici hormon (TSH), belirli fizyolojik şartlar altında tiroid hormon sentezinin uyarılması, salınımı ve büyüme gibi tiroid bezinin işlevlerinin kontrolünde rol oynayan ana hormondur. TSH bu etkilerini tiroid foliküler hücrelerinin bazolateral zarında yerleşmiş olan G proteinine bağlı reseptör (GPCR) süper ailesinin bir üyesi olan TSH reseptörüne (TSHR) bağlanarak gerçekleştirir. TSHR'leri de tiroid bezi organogenezinin geç aşamalarında rol oynamaktadır. TSHR geninde saptanan mutasyonların tiroid bezi gelişiminde normal pozisyon ve yapıdan ciddi hipoplaziye kadar değişen derecelerde klinik etki gösterdiği saptanmıştır. Dolayısıyla TSHR genindeki mutasyolar konjenital hipotiroidizim olşumunda rol oynamaktadır.Yapılan bu çalışmanın temel amacı; otoimmün olmayan primer konjenital hipotiroidizmli Türk çocuklarında TSHR geninde gözlenen inaktivatör mutasyonlar ve yeni mutasyonların belirlenmesidir.Çalışma otoimmün olmayan primer konjenital hipotiroidizmli 56 hasta [subklinik hipotiroidili hastalar -n:16- ile tiroid bezi agenezik veya hipoplazik olan hastalar -n:40-] ve 75 sağlıklı çocuğun DNA örnekleri ile yapıldı. TSHR geninin 10. ekzon üç parça halinde direkt sekanslama metodu ile tarandı. Taranan 56 hastanın 3'ünde mutasyon saptandı. Bunlardan bir tanesi daha önce yerleşim olarak tanımlanmış ancak ifadelenen aminoasit dizisi farklı olan homozigot bir mutasyon iken (R531Q, Homozigot), diğerleri daha önceden tanımlanmış heterozigot mutasyonlardı (R450H, Heterozigot). Bunlardan başka 8 hastada daha önceden tanımlanmış D727E (GAC>GAG) heterozigot polimorfizmi, 1 hastada da A459A (GCG>GCA) heterozigot polimorfizmi saptandı.Sonuç; TSHR geninin sadece 10. ekzonunun taranması, diğer ekzonların taranamaması nedeni ile gözlenen mutasyonlar beklenen mutasyonlardan daha az olabilir. Bundan dolayı da geniş ve kapsamlı projelerle desteklenmesi gerekmektedir. Bu sayede elde edilebilecek olan veriler, sonraki dönemlerde tedavi amacıyla hedefe yönelik moleküler temelli ilaçların da içinde yer aldığı yeni tedavi protokollerinin geliştirilmesine, bu protokollerin klinikte kullanımlarına ve olası muhtemel gen tedavisine ışık tutacaktır. İleriki nesillere verilebilecek doğum öncesi ve doğum sonrası genetik danışmanlıkta da bu veriler önem arz edecektir.
Özet (Çeviri)
Primary congenital hypothyroidism (CH) is the most common cause of the permanent hypothyroidism. Prevalence varies by race and ethnic structure in the entire world with one in 3500-4000 live births. But the incidence is higher in our country. There are multiple etiology of congenital hypothyroidism, defects in several candidate genes currently thought to be responsible. In primary congenital hypothyroidism, the abnormality is observed in the level of thyroid gland.Primary congenital hypothyroidism causing genes can be analysed in two main groups. These are;1-The genes that are causing thyroid dysgenesis,?Non syndromic CH genes (TSHR)?Syndromic CH genes (TITF1, TITF2, PAX8 and Gs?)2-The genes that are causing dyshormonogenesis?TPO gene?Tg gene?NIS gene?Pendrin (PDS) gene?THOX-2 geneUnder certain physiological conditions thyroid stimulating hormone plays a role in the control of main functions of the thyroid gland such as stimulation of the thyroid hormone synthesis, secretion and growth. TSH acts via a basolateral membrane receptor (TSHR) belonging to the large family of G-protein-coupled receptors (GPCRs). TSHR also play a role in later stages of the thyroid gland organogenesis. Depending upon the TSHR mutation types, the presentation of the disease may vary considerably, ranging from severe congenital hypothyroidism with hypoplasia to only mild elevations of TSH in the precence of normal positioned gland without signs and symptoms of hypothyroidism. The main purpose of this study is to determine the realtionship between primary congenital hypothyroidism and inactivator TSHR mutations in Turkish children with the molecular techniquesWe enrolled 56 patients with primary congenital hypothyroidism (subclinical hypothyroid: 16, Thyroid gland agenesis/ hypoplasia: 40) and 75 control cases. These subjects were tested for TSHR exon 10 mutations by PCR-based direct sequencing. We found 2 mutations and 2 polymorphisms. Observed mutations included one previously characterized mutation (R450H) and one uncharacterized mutation (R531Q). Observed polymorphisms included one previously characterized polymorphism(D727E, n: 8) and one uncharacterized polymorphism (A459A, n:1).In conclusion to reveal the frequency and profile of the TSHR mutations in primary congenital hypothyroid Turkish children, our study must be supported by more extensive and comprehensive projects. In this way the data can be obtained for development of new treatment protocols with molecular based drugs and possible potential of gene theraphy. Also these data will be important for prenatal and postnatal genetic counselling for future generations.