Soğuk akışkan güta-perka içerikli yeni bir kanal dolgu patının sızdırmazlık özelliklerinin in vitro incelenmesi
An in vitro microleakage evaluation of a new cold flowable gutta-percha based sealer
  1. Tez No: 272010
  2. Yazar: TOLGA HAN EDEBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; soğuk akışkan silikon esaslı yeni bir kanal dolgu materyali olan GuttaFlow'un farklı kök kanal doldurma teknikleriyle kanala uygulanmasından sonra bakteriyel sızıntı metodu kullanılarak gösterdiği mikrosızıntının araştırılmasıdır.Çalışmamızda, 100 adet tek köklü üst santral diş kullanıldı. 80 adet diş 20'şerli 4 deney grubuna ayrıldı. Kök kanalları, GuttaFlow kanal ucu ile kanala uygulanıp tek kon, GuttaFlow lentülo ile kanala uygulanıp tek kon, GuttaFlow kanal ucu ile kanala uygulanıp lateral kondenzasyon ve GuttaFlow lentülo ile kanala uygulanıp lateral kondenzasyon yöntemleri ile dolduruldu. Kanallar doldurulduktan sonra GuttaFlow'un sertleşmesi için dişler 37ºC'de %100 nemli ortamda 1 gün süreyle etüvde bekletildi. Bakteriyel sızıntı deneyi için test düzeneği hazırlandı. Daha sonra Ependorf tüplerinin içine BKI içinde Enteroccoccus faecalis (ATCC 29212) bakterisi süspansiyonundan 500µl ilave edilerek 37ºC'de etüve konuldu. 24 saatte bir bulanıklık takibi yapılarak, 60 gün süre ile bakteri üremesi izlendi. Şişelerde bulanıklık tespit edilen günler sızıntı günü olarak kaydedildi. Gruplara ait ortalama bakteriyel sızıntı oranlarıFisher'in Ki-kare testi kullanılarak, sızıntı hızları ise Kaplan-Meier analizi ve Log-Rank analizi kullanılarak istatistiksel olarak değerlenirildi.Bakteriyel sızıntı oranları yönünden, 60 günlük gözlem süresi sonunda Grup l ile Grup lll ve Grup lV arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Sızıntı hızlarına göre yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda Grup l ile Grup lll ve Grup lV arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the microleakage of a new cold flowable silicone based sealer after application to the root canals by four different obturation techniques using bacterial leakage method.100 single rooted maxillary central incisor teeth were used in our study. 80 teeth were divided into four groups consisting of 20 teeth. Root canals were obturated by single cone after application of GuttaFlow to the root canals using canal tip, single cone after application of GuttaFlow to the root canals using lentulo, lateral condensation after application of GuttaFlow to the root canals using canal tip and lateral condensation after application of GuttaFlow to the root canals using lentulo. After obturation of the root canals, the teeth were incubated in 100% humidity at 37ºC for 10 days to allow the sealer to set completely.Leakage model system was prepared for bacterial leakage study. After adding 500 µl suspension of BHI with Enteroccoccus faecalis (ATCC 29212) into the eppendorf tubes, the tubes were placed in an incubator at 37 °C. Daily observations were made for turbidity follow up for 60 days. The days on which turbidity was inspected were recorded as the leakage days. The rate of bacterial leakage was analysed statistically using Fisher?s Chi2 Test. The speed of bacterial leakage was analysed statistically using Kaplan-Meier analyse and Log-Rank Test.According to the bacterial leakage rates, after 60 days of observation period, the differences between Group I and Group III, Group I and Group IV were found to be statistically significant (p0,05). According to the speed of bacterial leakage, the differences were statistically significant between Group I and Group III, Group I and Group IV (p0,05).