Organik çözücü maruziyetinde idrarda hippürik asit düzeyinin belirlenmesi
Determination of hippuric acid level in urine after exposuring organic solvents
- Tez No: 272020
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İdrarda toluen metaboliti olan hippürik asit ve ayrıca kreatininin eş zamanlı analizleri için HPLC cihazında yöntem kurulmuş ve çalıştırılmıştır. Kreatinin ve hippürik asidin ölçümünde en iyi sonucu veren; dalgaboyu, mobil faz bileşimi, kolon boyu, en uygun pH ve LOQ-LOD değerleri tespit edilmiştir.Bu yöntem için en uygun değerler olarak; dalgaboyu 225 nm, mobil faz % 2,5 asetonitril içeren fosfat tampon, pH 4 ve 150 mm'lik HPLC kolonu belirlenmiştir. Bu şartlar altında kalibrasyon grafikleri çizilerek güniçi ve günler arası ölçümlerdeki değişimler saptanmıştır. İdrar numunelerinde verim; kreatinin için % 120,18, hippürik asit için ise % 109,63 olarak tesbit edilmiştir. Alıkonma süreleri kreatinin için 1,42 dk, hippürik asit için ise 7,53 dk olarak tespit edilmiştir.Toluene maruz kalan ve kalmayan bireylerden idrar örnekleri toplanarak bu biyolojik örneklerde hippürik asit ve kreatinin analizi yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Maruziyet grubu erkek bireylerin HA/CrN (mg/ml / mg/ml ) oranı 0,708±0,782 bulunurken, kontrol grubundaki erkeklerin HA/CrN (mg/ml / mg/ml) oranı 0,581±0,875 bulunmuş, bu oran daha düşük görünmekle birlikte iki grup arasında istatistiki olarak fark belirlenmemiştir (p=0,078).Kadın kontrol grubunda (n=09) HA/CrN (mg/ml / mg/ml) oranı 0,694±0,899 ve erkek kontrol grubunda da (n=23) HA/CrN (mg/ml / mg/ml) oranı 0,581±0,875 bulunmuş, bu sonuçlar da istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir ( p=0,818).
Özet (Çeviri)
A method was established and performed for simultaneous determination of urinary hippuric acid and creatinine by HPLC. Optimum column length, mobile phase composition, wavelength and optimum pH value and LOQ-LOD values were determinated.As the optimum values for this method, the wavelength 225 nm, mobile phase with 2,5% acetonitrile in phosphate buffer, pH 4 and 150 mm HPLC column was determined. The calibration graphics were drawn by using difference of the same day and between days under these conditions. Based on experiment results, the efficiency for urinary creatinine was found as 120,18 % and for urinary hippuric acid was found as 109,63 %. Also, the retention times were 1,42 minutes for creatinine an 7,53 minutes for hippuric acid.Urine samples which belong to exposure and unexposure people were collected and analyzed. Creatinine ratio of HA for exposure group was found as 0,708±0,782 and non-exposure group value was found as 0,581±0,875. These values were compared with each other and exposure group value was found about 2 fold for non-exposure group value. As statistical, these values aren?t different from eachother (p=0,078). The most high HA value was found in the non-exposure group as 3,29 mg/ml. Women and men?s HA ratio in the control group were compared, and the HA ratio for women was found as 0,694±0,899, and the HA ratio for men was found as 0,581±0,875. As statistical thses values aren?t different from eachother, too (p=0,818 )