Ankara yöresindeki köpeklerde leishmaniosisin İndirekt Floresan Antikor Testi (IFAT) ile seroprevalansının belirlenmesi
Detectionof canine leishmaniosis seroprevalance by Indirect Fluorescent Antibody Test (IFAT) in Ankara region
  1. Tez No: 272019
  2. Yazar: ASİYE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ankara Yöresindeki Köpeklerde Leishmaniosisin İndirekt Floresan Antikor Testi (IFAT) ile Seroprevalansının BelirlenmesiKöpek leishmaniosisi (CanL) Phelebotomus kum sinekleri tarafından nakledilen, Leishmania infantum etkeninin oluşturduğu, zoonoz bir hastalıktır. Bu çalışmada sağlıklı olduğu belirlenen 250 köpekten serum örneği alınarak L.infantum antikorları için indirekt floresan antikor testi (IFAT) uygulandı. Köpek kan örnekleri Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Mamak, Sincan, Yenimahalle gibi farklı ilçelerinden toplandı.Bu çalışmada, amaç Ankara'daki köpek leishmaniosisin seroprevalansının belirlenmesidir. Yapılan inceleme sonunda bir köpek (%0,4) L. infantum için seropozitif olarak bulundu. Seropozitif kan örneği Yenimahalle ilçesinden alınmıştır.Ankara yöresindeki 250 köpekten bir tanesi L. infantum için seropozitif olarak bulundu. Bu sonuç bize Ankara yöresinde köpek leishmaniosisin seroprevalansının düşük olduğunu gösterdi. Köpeklerde L.infantum'un seroprevalansının düşük olmasına rağmen asemptomatik hayvanların hastalığın yayılması için bir rezervuar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Detection of Canine Leishmaniosis Seroprevalance by Indirect Fluorescent Antibody Test (IFAT) in Ankara RegionCanine leishmaniosis (CanL) is a zoonotic disease caused by Leishmania infantum, a protozoan parasite transmitted by phlebotomine sandflies. In present study A total number of 250 dog sera, which were collected from apperantly healthy dogs, were tested for L. İnfantum antibodies by IFAT. The blood samples were collected in different districts of Ankara such as Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Mamak, Sincan, Yenimahalle.In this study, our aim was the detection of the seroprevalance of canine leishmaniosis in Ankara. At the end of the examination, one of the dogs (0,4%) was found to be seropositive for L.infantum. In particular, the seropositive blood sample was collected from Yenimahalle district.This result pointed out the low seroprevalance of canine leishmaniosis in Ankara region. Although the seroprevalance of L.infantum in dogs is low, it should be considered that the asymptomatic animals are a reservoir for the spread of the disease