Yenidoğan cerrahi ünitesinde ölüm oranını etkileyen etmenler:1983-2009 analizi
Mortality rate and causes in newborn surgery unit:1983-2009
- Tez No: 272076
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
1983 ? 2009 döneminde yenidoğan cerrahisi ünitesinde yatan 1439 hastadan rastgele örneklemeyle seçilen 300 hasta (ß=0.20) dosyası geriye dönük incelenmiştir. Hastalar Grup A: 1983-1995; Grup B: 1996-2005 ve Grup C: 2005-2009 olmak üzere 3 gruba ayrılmış; cinsiyet, başvuruya kadar geçen süre, başvuru yaşı, anne yaşı, gebelik haftası, doğum kilosu, tanı, ameliyat, eşlik eden anomaliler, sepsis, kültürler, globulin kullanımı, mekanik ventilatör gereksinimi ve parenteral beslenme not edilmiştir. Tüm değişkenler yıllara ve gruplara göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Ölüm oranına sayısal değişkenlerin etkisi Student t ve Mann-Whitney U testleriyle, nitelik değişkenlerin etkisi ise ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determination of mortality rates and the parameters affecting mortality in newborn surgery unit. The patients (n=1439) were divided into groups according to time periods (Group A, B, C; 1983-1995, 1996-2005 and 2005-2009 respectively) and a sample group (n=300) was selected (ß=0.20). Gender, time elapsed to admission, age at admission, maternal age, gestational age, birth weight, surgery, associating abnormalities, sepsis, microbial cultures, gamma globulin, mechanical ventilation and parenteral nutrition status were noted. Student?s t, Mann-Whitney U and Chi-square tests were used for comparison. Total mortality was 30% (n=441).