Behçet hastalığında kemik mineral yoğunluğu ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Bone mineral density in behcet's disease and its correlation with disease activity
- Tez No: 272077
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÖKÇE KUTSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Behçet hastalığında kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve hastalık aktivitesi ile KMY arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapıldı. Uluslar arası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı alan 45 hasta çalışmaya alındı. Hastalarla yaş ve cinsiyet uyumlu 35 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Osteoporoz risk faktörleri ve sekonder osteoporoz açısından hasta ve sağlıklı kontrollerden ayrıntılı öykü alındı ve sistemik fizik muayeneleri yapıldı. Hasta ve sağlıklı kontrollerden tam kan, biyokimya, tiroid stimüle edici hormon, T3, T4, paratiroid hormon ve 25(OH) D3 vitamini ve tam idrar tetkiki istendi. Kemik döngüsü biyokimyasal belirteçlerinden kemiğe spesifik alkalen fosfataz, osteokalsin ve Tip 1 kollajen propeptid kanda bakıldı. Hasta ve kontrollerden ön arka pelvis ve iki yönlü lumbar X-ray istendi. KMY ölçümleri lumbar omurga (L1-L4) ve sol femur proksimalinden, Hologic 4500 A DEXA (dual energy X-ray absorptiometry) dansitometre ölçüm aleti kullanılarak yapıldı. Behçet hastalarında hastalık aktivitesi Total Klinik Aktivite İndeksi (TKAİ) kullanılarak değerlendirildi. Behçet hastalarının lumbar omurga (p3) tutulumlu Behçet olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate bone mineral density (BMD) in Behçet disease, and to find out whether there is any association between BMD and disease activity. Forty-five patients diagnosed to have Behçet disease according to ?International study group for Behçet?s Disease? criteria and 35 healthy age- and sex-matched subjects were enrolled. Substantial medical history concerning osteoporosis risk factors and secondary osteoporosis was taken and general physical examination was carried out. The following laboratory tests were performed; complete blood count, liver/renal/thyroid function tests, parathyroid hormone, 25(OH) D3 vitamin, bone specific alkalene phosphatase, osteocalcin, type-1 collagen propeptide and urinalysis. Antero-posterior and lateral radiographs for pelvis and lumbar vertebrae were acquired. BMD was measured from lumbar vertebrae omurga (L1-L4) and left femur neck by using Hologic 4500 A DEXA (dual energy X-ray absorptiometry). Disease activity was assessed with total clinical activity index (TCAI).