Nötropenik ateş gelişen çocuk akut lösemili hastalarda nazofaringeal aspirattan viral multiplex PCR ile viral etiyolojilerin araştırılması
Determining the viral etiologies of pediatric acute leukemia patients with febrile neutropenia using viral PCR on nasopharyngeal aspirate samples
- Tez No: 272103
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünya genelinde kanser sıklığında artış görülmekte ve kanserden mortalite hala yüksektir. Akut lösemi, çocukluk çağında en sık görülen kanserdir ve en sık ölüm nedenlerden bir tanesidir. Yeni kullanıma giren etkili kemoterapi ilaçları bir yandan primer hastalığın kontrolünü sağlarken, diğer yandan kemik iliğin daha ağır ve uzun sureli baskılanmasına neden olmaktadır. Bu durum, nötropenik ateş için büyük bir risk oluşturmaktadır. Lösemi ve diğer nötropenik hastalarda nötropenik ateş hala ciddi ve önemli komplikasyondur, mortalitesi yüksektir ve sıklıkla kemoterapi protokollerin geciktirilmesi veya ara verilmesine neden olmaktadır. Sağlıklı çocuklarda, solunum yolu virüsleri kendini sınırlayan enfeksiyonlara neden olmaktadır, ancak nötropenik çocuklarda sıklıkları ve önemi tam anlaşılmış değildir. Bu konuyla ilgili çalışmaların çoğu bakteriyel patojenler üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, 01 Ekim 2009 ile 31 Ağustos 2010 arasında 44 pediatrik ALL ve AML 50 febril nötropenik epizotta, PCR ile nazofaringeal aspirattan viral enfeksiyonların etiyolojileri araştırıldı. Mikrobiyolojik olarak dokumente edilen enfeksiyonların % 22'sinde viral patojenler tespit edildi. İzole edilen bakterilerin % 56'sı gram pozitif, % 21'i E.coli idi, 1 nötropenik atakta ise fungemi saptandı. Nötropenik atakların % 48'inde ise ateşin nedeni klinik veya mikrobiyolojik olarak dokümente edilemedi.
Özet (Çeviri)
The prevalence of cancer in the general population is increasing worldwide and mortality from cancer still remains high. Acute leukemia is the most common cancer encountered in children and is a leading cause of death. Febrile neutropenia remains a serious and important complication in leukemia and other neutropenic patients, with high mortality and often leading to delay and or suspension of much needed chemotherapy protocols. This is due in part to the ever-emerging new and potent chemotherapeutic agents, which, while bringing the primary disease under control, also lead to severe and prolonged suppression of the bone marrow. Although respiratory viruses are a common cause of self-limiting febrile infections in healthy children, their frequency and importance in the neutropenic child with fever is not well appreciated. Much research on this topic focus more on bacterial etiologies. We used the PCR method to detect viral pathogens of nasopharyngeal aspirate samples of 50 febrile neutropenic episodes in 44 pediatric patients with ALL and AML between 01 October 2009 and 31 August 2010. Blood cultures were also performed to determine the frequency of culture-positive episodes. Twenty two percent of the microbiologically documented infections were due to viral agents. 56 % of the bacterial isolates were gram positive, 21% was due to E.coli and only one episode of fungemia was documented. In 48% of the episodes of febrile neutropenia, the etiology of fever could not be determined, clinically or microbiologically.