Deneysel hipertrofik skar modelinde anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü enalaprilin etkileri
The effects of angiotensin converting enzyme inhibitor enalapril in experimental hypertrophic scar model
- Tez No: 272109
- Danışmanlar: PROF. DR. AYVAN KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörlerinin hipertrofik skar oluşumunu engelleyebileceği ve hipertrofik skarda regresyon sağlayabileceği hipotez edilmiş, bu hipotezi test etmek için tavşanlarda deneysel çalışma planlanmıştır. Çalışmada 16 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmış ve hayvanlar 4 eşit gruba ayrılmıştır. Grup farketmeksizin hayvanların her bir kulağının ventral yüzeyinde, 5 mm.lik 4 tane yuvarlak doku defekti oluşturulmuş, doku defekti epidermis, dermis ve perikondriyumu içerecek şekilde tasarlanmıştır. İlk grup kontrol grubu olarak kabul edilmiş ve bu gruba doku defektinin oluşturulmasından sonra sadece pansuman uygulanmıştır. İkinci gruba doku defektinin oluşturulmasını takiben bir ADE inhibitörü olan enalapril başlanmıştır. Üçüncü gruba hipertrofik skar oluşumunun görüldüğü 28. günde enalapril başlanmıştır. Dördüncü gruba ise 28. ve 35. günlerde hipertrofik skar tedavisinde standart olarak kabul edilen intralezyonel kortikosteroid uygulanmıştır. Kırkıncı günden sonra hipertrofik skarın histolojik özellikleri azalacağı için, 40. günde tavşanlara ötenazi uygulanmıştır. Histolojik ve immünhistokimyasal analiz yapılmış ve spesimenler, epitelizasyon, skar elevasyon indeksi (SEİ), kollajen maturasyonu, fibroblast dansitesi ile tip 1 ve tip 3 kollajen içerikleri yönünden değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda yaralar 14. günde tamamen epitelize olmuş, 28. günde hipertrofik olarak iyileşmiştir. Bu grupta palpasyonla hipertrofik skarların sertliği ve yüksekliği; histolojik olarak epitel kalınlığı, fibroblast yoğunluğu ve SEİ diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Enalapril alan gruplarda fibroblast yoğunluğu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
It was hypothetised that angiotensin converting enzyme inhibitors may prevent the formation of hypertrohic scar and may provide regression. In order to test this hypothesis an experimental hypertrophic scar model was developed in rabbits. Sixteen New Zealand rabbits were used and they were divided into 4 groups. Four punch defects, 5 mm. in size, were created on each ear of the rabbits of all groups, and the defect was planned in such a way that it involved epidermis, dermis, and perichondrium. Control group wounds were covered only by semiocclusive dressing. The first experimental group was given enalapril, which is an angiotensin converting enzyme inhibitor, just following the creation of punch defects. The second experimental group was given enalapril on the 28th day when hypertrophic scars were formed. Intralesional corticosteroid therapy which is accepted as standart therapy was applied to the third experimental group on the 28th, and 35th days. Since histological properties of experimental hypertrophic scar are expected to be decreased after the 40th day, the animals were sacrified on the 40th day. Specimens were analysed histologically and immunhistochemically in terms of epithelization, scar elevation index (SEI), collagen maturation, fibroblast density, and collagen type 1 ? 3 contents. Control group wounds were completely epithelized by the 14th day and healed with hypertrophic scar by the 28th day. The stiffness and the height of the hypertrophic scars, thickness of epithelium, fibroblast density, and SEI were higher than the other groups. In terms of fibroblast density, no statistical difference was found between the groups which were given enalapril.