Deneysel otoimmün ensefalomiyelit immünopatogenezinde nötrofillerin katkısı
The role of neutophils in the immunopathogenesis of experimental autoimmune encephalomyelitis
  1. Tez No: 272110
  2. Yazar: AHMET KASIM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ASLI KURNE, PROF. DR. RANA KARABUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Multipl skleroz hakkındaki güncel bilgilerimizin önemli bölümü deneysel otoimmün ensefalomiyelit (DOE) modelinden elde edilen verilere dayanmaktadır. Hastalığın immünpatogenezinde edinsel bağışıklığın önemli görevler üstlendiği bilinmektedir. Doğal bağışıklık sisteminin bu otoimmün süreçteki etkisi sınırlı olup bu konuyu sorgulayan az sayıda çalışma vardır. Nötrofiller doğal immünitenin elemanları olup inflamasyonun erken döneminde rol almakta ve edinsel bağışıklık yanıtlarının düzenlenmesinde katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada C57BL/6 farelerde MOG35-55 peptidi ile DOE modeli oluşturulmuş ve bu modelde formilmetionil-lösil-fenilalanin (fMLP) ile nötrofil indüksiyonu yapılarak klinik, immünolojik ve histopatolojik sonuçları değerlendirilmiştir. DOE ve DOE varlığında fMLP verilen her iki grupta klinik skor ortalama 1 dir. Histopatolojik olarak skor 3 olan bir hayvanda spinal kord örneklerinde meningeal perivasküler infiltrasyongörülmekle birlikte skor 1 düzeyindeki hiçbir hayvanda santral sinir sisteminde inflamatuar infiltrasyon görülmemiştir. İmmünolojik değerlendirmede nötrofilik yanıt dalak hücre eldesinde çalışılmış ve nötrofiller Gr-1, CXCR1, CXCR2 ve Ly7/4 antikorları ile ikili (Gr-1,Ly7/4) ve üçlü (Gr-1,CXCR1,CXCR2) işaretlenerek akımsitometrede hücre oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE) is the major origin of the recent data about multiple sclerosis. Acquired immunity is crucial in immunopathogenesis of the disease. On the other hand, innate immunity is believed to have a limited role in this autoimmune process and there is inadequatedata in the literature. Neutrophils are one of the members of innate immunity. They have a major role in the early phase of inflammation and can regulate acquired immune responses. In this study C57BL/6 mice were immunized with MOG35-55 peptide to form experimental autoimmune encephalomyelitis model. N-formylmethionyl-leucyl-phenylalanine (fMLP) was used to induce neutrophils. Clinical, immunological and histopathological findings of the model was evaluated. EAE and fMLP induced-EAE groups had average clinical score as 1. In histopathological evaluation, spinal meningeal perivascular inflammatory cellinfiltration was documented in an animal having clinical score 3 whereas no inflammatory infiltration have been detected in animals with clinical score 1. Immunological data was obtained from spleen samples and neutrophils were stained with Gr-1, CXCR1, CXCR2, and Ly7/4 antibodies as double (Gr-1, Ly7/4) and triple (Gr-1,CXCR1,CXCR2) staining. Flow cytometric analyses were made for cell ratios.