Hukuk ve ceza muhakemesi açısından yazılı belge incelemelerinde bilirkişilik
Expertise in analysis of written documents in terms of civil and criminal procedure
  1. Tez No: 272142
  2. Yazar: BURHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU-AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
?Hukuk ve Ceza Muhakemesi Açısından Yazılı Belge İncelemelerinde Bilirkişilik? konulu tez çalışmamızın amacı, yazılı belge incelemelerinde bilirkişilik ile ilgili sorunların yerinde tespiti ve çözüm önerileri getirilmesidir.Bu amaçla, öncelikle, ?Hukuk ve Ceza Muhakemesi Açısından Bilirkişilik? ile ?Yazılı Belge İncelemelerinde Bilirkişilik? konuları, genel bilgiler başlığı altında ele alınmıştır. Daha sonra, Kadıköy Adliyesi'nde yapılan alan çalışmasında, 2005, 2006, 2007 senelerinde karara bağlanmış olan hukuk ve ceza davaları incelenmiş, yazılı belge incelemesi amacıyla bilirkişiye gitmiş olan dosyalar seçilmiş ve bu dosyalar üzerinde çalışma yapılmıştır. Elde edilen bulgular, genel bilgiler ışığında değerlendirilerek tartışılmış ve ulaşılan sonuç ve öneriler açıklanmıştır.Yapılan çalışma, yazılı belge incelemelerinde bilirkişilik ile ilgili sorunların varlığını doğrulamaktadır. Bilirkişilerin seçimi, bilirkişilerin bilgi ve deneyimi, bilirkişi raporlarının yazılma ve teslim süreleri, raporların şekil ve içeriği, raporların değerlendirilmesi, karşılaştırma örneklerinin alınması ve toplanması ve diğer konularda sorunlar tespit edilmiştir.Tespit edilen sorunların çözülebilmesi için, mevzuatta yer alan düzenlemelere, Yargıtay kararlarına ve uzmanların görüşlerine uyulması gerektiği belirtilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis concerning ?Expertise in Analysis of Written Documents in Terms of Civil and Criminal Procedure? is to determine the problems related to the expertise in analysis of written documents and to propose solutions.For this purpose, primarily, the topics of ?The Expertise in Civil and Criminal Procedure? and ?The Expertise in Analysis of Written Documents? are covered under the title of general information. Then, civil and criminal cases resolved in years of 2005, 2006, 2007 are examined in a field research carried out in Kadıköy Courthouse, the files sent to experts for analysis of written documents are selected and these files are studied. The findings obtained are discussed by evaluating in the light of general information and, attained results and suggestions are stated.The achieved study verifies the existence of the problems regarding the expertise in analysis of written documents. Problems in regards to selection of experts, experts? knowledge and experience, duration of typing and delivering the expert reports, format and content of reports, evaluation of reports, obtaining and gathering samples for comparison and other issues are identified.To solve the identified problems, it is stated that regulations in statute, rulings of supreme court of appeals, expert opinions are to be complied with and solutions are suggested.