Türkiye'de yapılan organize suç soruşturmalarının analizi
The analyses of organized crime official investigations in Turkey
  1. Tez No: 272143
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
55 değisik ildeki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla MücadeleSube Müdürlüklerince yapılmıs 109 organize suç örgütüoperasyonunun adli sorusturma dosyalarının incelendiği bu çalısmada,organize suç örgütlerinin yapısı, faaliyetleri ve kolluğun bu suçörgütleri ile mücadele ederken yaptığı çalısmalar incelenmistir.Günümüzde organize suç örgütlerinin daha çok yerel vebölgesel faaliyetlerinin olduğu, üyelerinin tamamına yakınının erkek,yas ortalamasının 34,57 olduğu, eğitim düzeylerinin düsük olduğu,serbest meslek ve esnaf meslek grubunun ağılıkta olduğu tespitedilmistir.11-20 arasında üyesinin bulunduğu suç örgütlerinin daha çokolduğu, bu örgütlerinin hemen hemen her suçu isleyebildiği, islediğitespit edilen suç sayısının 11-20 aralığında yoğunlastığı, suç örgütüiçerisinde akrabalık bağı bulunanların çoğunlukta olduğu, örgütündarp, tehdit, yaralama ve baskı gibi siddet unsurlarını kullandığı,suçların çoğunluğunu polis sorumluluk bölgesinde gündüz isledikleriortaya konmustur.Kolluğun organize suç örgütleri ile mücadele ederken gizlisorusturma tedbirlerinden en çok iletisimin denetlenmesi tedbirinebasvururken, muhbir kullanma oranının düsük olduğu, bu örgütlerlemücadelede diğer birimlerle isbirliği yaptığı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we researched operations performed byDepartment of Organized Crime and Smuggling in 55 provinces ofTurkey. In a total of 109 different cases, we analyzed the structureand operation of criminal organizations and counter measures used bypolice forces.We find that criminal organizations operate locally, confinedto a city or province, and consists mostly of men with an average ageof 34.57. Members of organized crime families typically do not havehigher education and are merchants owning and operating their ownbusinesses.In general, we find that each organization consists of 11-20members, operate in a broad spectrum of criminal areas. Frequently,the members of an organization are relatives, prefer to operate indaytime, and use threats and assault as the primary means to achievedesired outcome. We also find that organizations engage, on average,in 11-20 criminal activities.While the preferred method in fighting organized crime iswire-tapping, we also find that use of undercover agents was notcommon. Coordination with other units within the police departmentwas also a critical method used in counter-operations.