Adneksiyal kitlelerin benign-malign ayrımında kullanılan skorlama sistemlerinin tanıdaki değerinin karşılaştırılması
Comparison of diagnostic value of scoring systems that are used at benign-malign distinguishing of adnexal masses
- Tez No: 272220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı; prospektif olarak adneksiyal kitlelerin evaluasyonunda günümüzde kullanılan altı farklı skorlama sistemini uygulamak ve karşılaştırmaktı. Bu sistemlerin dördü morfolojik (Sassone, Lerner, DePriest ve Ferrazzi), biri vasküler (Caruso) sonuncusu ise Malignansi Risk İndeksi (Jacobs) idi.Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D. başkanlığında adneksiyal ovaryan patoloji düşünülen 102 olgu çalışma kapsamına alındı. Herbir patolojiye morfolojik, vasküler indeksler ve RMI uygulandı. Histopatolojik olarak bu olguların 76 tanesi benign (%74.5), 20 (%19.6) tanesi malign ve 6 (%5.9) tanesi de borderline olarak saptandı. Skorlama sistemlerinin elde ettiğimiz duyarlılık/özgüllük değerleri Caruso, RMI, DePriest, Lerner, Sassone ve Ferrazzi için sırasıyla %90/90.8, %80/89, %80/65.9, %70/74.4, %75/65.9 ve %75/68.3' idi. Eşik değerlerini Caruso, RMI, DePriest, Lerner, Sassone ve Ferrazzi için sırasıyla 5, 234, 5, 4, 9 ve 9 olarak aldığımızda, bu testlerin tanısal doğruluklarını %90, %88, %68, %73, %67 ve %68 olarak bulduk. Caruso ve RMI' ın en yüksek tanısal doğruluk oranına sahip olduğunu bulduk ( Kappa test p=0.001).Sonuç olarak Caruso ve RMI skorlarının malign lezyonları benign olanlardan ayırmada diğer dört geleneksel skorlama sisteminden daha iyi olduğunu saptadık.Anahtar Kelimeler : Adneksiayal kitleler, skorlama sistemleri, ultrasonografiYazar Adı : Tbp.Yzb. Erhan AKTÜRKDanışman : J.Doç.Tbp.Alb. Murat DEDE
Özet (Çeviri)
The aim of our work was to test and compare the accuracy of six different scoring systems to evaluate adnexal masses in a prospective study. Four of six (Sassone, Lerner, DePriest, Ferrazzi) were morphological, one (Caruso) was vascular and the last (Jacobs) was Risk of Malignancy Index.A total of 102 ovarian neoplasms were collected in Obstetrics And Gynecology Department of Gulhane Military Medicine Academy. Of these 76 (%74.5) masses were benign, 20 (%19.6) were malign and 6 (%5.9) were borderline. The sensitivity/spesivity of scoring systems we obtained were %90/90.8, %80/89, %80/65.9, %70/74.4, %75/65.9 and %75/68.3 for respectively Caruso, RMI, DePriest, Lerner, Sassone and Ferrazzi. İf the cut-off values were 5, 234, 5, 4, 9 and 9 for respectively Caruso, RMI, DePriest, Lerner, Sassone and Ferrazzi, we found the diagnostic accuracy of these tests were %90, %88, %68, %73, %67 and %68. We found that the Caruso and the RMI had the highist diagnostic accuracy rate (Kappa test p=0.001).As a result, we tested that the Caruso and the RMI scores were better than the other four traditional scoring systems at distinguishing malignant from benign lesionsKeywords : Adnexal masses, scoring systems, ultrasonographyAuthor : Erhan AKTÜRK, MDCounselor : Murat DEDE, Associated Professor of Obstetrics and Gynecology