Gebelerde maternal serum leptin seviyelerinin preeklampsi ile ilişkisi
The relation of maternal serum leptin levels with pregnants complicated with preeclampsia
  1. Tez No: 272221
  2. Yazar: ANA SULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Maternal serum Leptin seviyeleri ile preeklampsi varlığı ve şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmakGereç ve Yöntemler: Preeklampsi tanısı konan 36 gebe (çalışma grubu) ve normotansif 37 gebe (kontrol grubu) serum Leptin, IL-6 ve CRP düzeyleri yönünden karşılaştırıldı. Ayrıca, hafif ve ağır preeklamptik hastalarda serum leptin düzeyleri değerlendirildi.Bulgular: Maternal serum Leptin seviyeleri, preeklampsi grubunda (76.98±29.58) kontrol grubuna göre (47.15±19.69) anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p 0.05). Preeklampsi grubunun CRP (17.61±16.59) ve IL- 6 (25.16±25.20) seviyeleri kontrol grubunun CRP (7.64±3.93) ve IL-6 (8.60± 2.60) seviyelerinden anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,001). CRP, IL- 6 ve Leptin seviyeleri arasındaki korrelasyon incelendiğinde, hem preeklampsi hem de kontrol grubunda her üç analit arasında pozitif bir korrelasyon olduğu, fakat hiçbirinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır.Sonuç: Preeklampside plazma leptin seviyeleri ve enflamatuar markerler (CRP, IL6) yüksek olarak saptanmıştır. Leptin seviyeleri tek başına ya da diğer belirteçlerle birlikte preeklampsinin varlığını ve şiddetini göstermede kullanılabilir ve böylece maternal ve fetal komplikasyonların azalmasında rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the association of maternal serum leptin levels with the presence and severity of preeclampsia.Material and Methods: Patiens with (study group, n=36) and without (control group, n=37) preeclampsia were compared with respect to serum Leptin, IL-6 and CRP levels. Moreover, serum leptin levels were evaluated in the subgroups of mild and severe preeclampsia.Results: When compared to control group (47,15±19.69), maternal serum Leptin levels in preeclampsia group (76.98±29.58) was found to be significantly higher (p0.05). CRP (17.61±16.59) and IL-6 (25.12±25.20) levels in preeclampsia group, compared to levels of CRP (7.64±3.93) and IL-6 (8.60±2.60) in control group were found significantly higher (p=0.001). When evaluating the correlation between CRP, IL-6 and Leptin levels in both preeclampsia and control group, a positive correlation was found between the three analytes but statisticaly significance was found in none of them.Conclusions: Elevated plasma Leptin levels alone or with other parameters can be used as a marker of preeclampsia and severity, so that maternal and fetal complications can be reduced.