Doppler ultrasonografi eşliğinde hemoroidal arter ligasyonu
Doppler guided haemorrhoidal artery ligation
  1. Tez No: 272237
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doppler Ultrasound Eşliğinde Hemoroidal Arter Ligasyonu, hemoroidal hastalık tedavisinde superior rektal arterin terminal dallarının ligasyonu ile hemoroidal pleksusa kan akımın azalması ve pleksusun küçülmesini sağlayan non-eksizyonel bir yöntemdir. Çalışmanın amacı; DGHAL yönteminin Grade II ve Grade III hemoroid tedavisindeki güvenirliğinin, etkinliğinin, avantajlarının, endikasyonlarının ve kontrendikasyonlarının belirlenmesidir.Yöntem özel hazırlanmış bir proktoskop yardımıyla gerçekleştirildi. Doppler probu, suture edilecek superior rektal arterin terminal dallarının tespiti için kullanılmıştır. Ahstaların kontrol muayeneleri, postoperatif 1. Hafta, 3. Ay, 12. Ay ve 24. Ay'da yapılmıştır.Kasım 2006-Mayıs 2007 tarihleri arasında 50 (21 Kadın, ortalama yaş: 38.2) hastaya DGHAL işlemi uygulanmıştır. İşlem lokal anestezi ile yapılmıştır. Ortalama 5 sütür uygulanmıştır. Hastanede kalış süresi ortalama 2 saat ve işe dönüş süresi ortalama 2.5 gün olarak tespit edilmiştir. Postoperatif ağrı skoru ortalama 1.56 olarak tespit edilmiştir. İşlem esnasında veya postoperatif major bir komplikasyonla karşılaşılmamıştır. 24 aylık takip sonrası, 44 (%88) hasta tamemen iyileşmiştir.DGHAL güvenli ve efektif bir yöntem olarak değerlendirilmiştir. Minimal postoperatif ağrı ve erken işe dönüş açısından Grade II ve III hemoroidal hastalık tedavisinde iyi bir seçenek olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Doppler Guided Hemorrhoidal Artery Ligation (DGHAL) is a non-excisional surgical technique for treatment of haemorrhoidal disease, consisting in the ligation of the distal branches of the superior rectal artery, resulting in a reduction of blood flow and decongestion of haemorrhoidal plexus. The aim of the study was to ases the efficacy and safety of DGHAL, define its indications and identify its possible advantages and limitations for the treatment of second and third degree haemorrhoids.The procedure performed using a specially designed proctoscope. The Doppler probe was used to locate all the terminal branches of haemorrhoidal arteries, which were then sutured. Patients were followed up at 1st week, 3rd month,12th month and 24th month.From November 2006 to May 2007, 50 patients ( 29 female, mean age 38.2 years) underwent this procedure. We performed the procedure with local anesthesia. On avarage 5 ligatures placed. Avarage length of hospital stay was 2 hours and return to work was 2.5 days. The mean postoperatif pain score was 1.56. There were no intra and immediate postopertive major compilcations. In 44 patients (%88) in a follow up 24 months the operation resolved the symptoms.DGHAL is a safe and effective procedure. With minimal postoperatif pain and quick recovery DGHAL can be the choice for second and third-degree haemorrhoids.