Kortikal displazi oluşturulmuş sıçanlarda melatonin kannabinoid-1 reseptörü ilişkisi
Generated model for cortical dysplasia in rats melatonin effects on the Cannabinoid-1 receptor
- Tez No: 272241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kortikal displazi; beyin gelişimi sırasında korteksdeki nöronların katmanlardaki yerleşiminin bozulması sonucu oluşan bir malformasyondur. Bu bozukluğun oluşum mekanizması henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Kannabinoid reseptörlerinin beyin korteks gelişimi üzerie etkili olduğu önceden gösterilmiştir. Melatonin de nöronları koruyucu etki gösterdiği önceden tespit edilmiştir. Bu çalışma, deneysel olarak yapılan kortikal displazi de kannabinoid reseptör-1 değişiklikleri ve melatoninin bu değişiklikler ile ilişkisini araştırmak için planlanmıştır. Çalışmamızda Wistar türü dişi sıçanlar vajinal yöntemi ile kontrollü olarak gebe bırakıldıktan sonra DNA alkilleyici ajan olan karmustin uygulanarak yavrularda deneysel kortikal displazi oluşturuldu. Kontrol, etanol, melatonin uygulanan, karmustin uygulanan, karmustin ve melatonin uygulanan olarak 5 grup oluşturuldu. Doğumdan hemen sonra yavruların beyinleri çıkartılarak ışık mikroskop (hematoksilen-eozin, luksol fast blue boyama, immünhistokimya) ile incelendi. Araştırdığımız kannabinoid-1 reseptör boyanmasının kontrol, ekzojen melatonin ve etanol gruplarına ait beyin kesitleri ile karşılaştırıldığında deney gruplarında azaldığı gözlenirken, deney gruplarından karmustin grubundaki boyanmanın karmustin+melatonin grubundaki boyanmadan daha az olduğunu gözlemledik. Sonuç olarak kortikal displazi oluşum mekanizmalarının aydınlatılmasında ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde yol gösterici olarak kannabinoid-1 reseptörü ve melatonin ilişkisinin önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cortical dysplasia is a malformation resulted from altered location of neurons in cortical layers during brain development. Exact underlying mechanisms of this malformation could not shed light on, yet. Previous studies have shown that cannabinoid receptors have important effects on development of brain cortex. Also, it is well ducumented that, melatonin have protective effects on neuronal cells. In this study, we evaluated alterations of cannabinoid receptor-1 protein expression and possible associations between melatonin and cannabinoid receptor-1 expression alterations in experimental cortical dysplasia model. Wistar female rats fecundated after vaginal smear controls and experimental cortical dysplasia model was generated by using administration of DNA alkilating agent (carmustine) during pregnency. Five different experimental groups were conducted, including; control, etanol, melatonin, carmustine, carmustine plus melatonin administered rats. Newborn rat brain tissue sections were evaluated under light microscopy after staining with hematoksilene-eosin, luxol-fast blue and immunohistochemstri. Comparisons of cannabinoid receptor staining levels between five experimental groups have revealed that cannabinoid receptor expression levels in brain tissues were reduced in carmustin and carmustin plus melatonin groups related to remaining groups. Also, cannabinoid receptor staining level was reduced in carmustin group related to carmustin plus melatonin group. In conclussion; we suppose, this association between cannabinoid receptor expression and melatonin administration should provide important clues to reveal formation mechanisms of cortical dysplasia and to detect new treatment approaches on cortical dysplasia.