Fakoemülsifikasyon ve katlanabilir göz içi lensi implantasyonu sonrası ön segment konfigürasyon değişikliklerinin ultrason biyomikroskopi ile değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment configuration changes by ultrasound biomicroscopy after phacoemulsification and foldable intraocular lens implantation
- Tez No: 272240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ultrason Biyomikroskopi, ön segment yapılarının non-invaziv yüksek çözünürlükte incelenmesine olanak tanımaktadır. Klinik deneyimler, katarakt ekstraksiyonunun santral ön kamarada derinleşmeye ve açıda genişlemeye yol açtığını göstermiştir. Aynı zamanda lens kalınlığı arttıkça, göreceli olarak pupiller bloğa yatkınlık ile birlikte açıda sığlaşma izlenmektedir. Bu yüzden, primer açı kapanması olan gözlerde sağaltım amacıyla katarakt ekstraksiyonunun yapılması savunulmaktadır. Biz çalışmamızda, katarakt ekstraksiyonu sonrası ön segment yapılarındaki değişiklikleri sayısallaştırmak ve lens kalınlığının açı genişliği üzerine olan etkisini değerlendirmek için Ultrason Biyomikroskopi tekniğini kullandık. Senil ya da presenil katarakt nedeniyle ameliyat olacak 33 hastanın 33 gözünü (21 erkek, 12 kadın, ortalama yaş 69.0±8.3) prospektif olarak inceledik. Ameliyattan önce ve 1 ay sonrasında Ultrason Biyomikroskopi uyguladık. Bulgularımız; katarakt ekstraksiyonundan sonra konveks iris konfigürasyonunun düzleştiğini, ön kamara derinliği (~0.90 mm, p=0.000) ve açı genişliğinin (~0.064 mm², p=0.000) istatiksel olarak önemli derecede arttığını gösterdi. Aynı zamanda aksiyel lens kalınlığı ile postoperatif ön kamara derinlik farkı arasında yüksek korelasyon olduğunu saptadık (r=0.72, p=0.000). Sonuç olarak bizim çalışmamız; preoperatif ön kamarası daha sığ olan hastalarda, postoperatif ön kamara derinleşmesinin daha fazla olduğunu (r=-0.78, p=0.000), preoperatif aksiyel lens kalınlığı daha kalın olan hastalarda postoperatif ön kamara derinleşmesinin (r=0.72, p=0.000) ve açı genişlemesinin (r=0.44, p=0.010) daha fazla olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ultrasound Biomicroscopy permits non-invasive high-resolution examination of the anterior segment structures. Clinical experiences has demonstrated that cataract extraction causes deepening of the central anterior chamber and widening of the angle. It has also been observed that as lens thickness increases, there is an increase in angle crowding with predisposition to relative pupillary block. Thus cataract extraction has been advocated as a therapeutic aim in eyes with primary angle closure. In our study, we used Ultrasound Biomicroscopy technique to quantify changes in anterior segment structures after cataract extraction and to evaluate the effect of lens thickness on angle width. We prospectively studied 33 eyes of 33 patients (21 male, 12 female, the mean age was 69.0±8.3 years) with senile or presenile cataracts undergoing cataract surgery. The Ultrasound Biomicroscopy was performed before and 1 months after surgery. Our results demonstrate that after cataract extraction, the convex iris configuration flattens and anterior chamber depth (~0.90 mm, p=0.000) and angle width (~0.064 mm², p=0.000) increase statistically significantly. We also found that axial lens thickness was highly correlated with postoperative anterior chamber depth difference (r=0.72, p=0.000). As a result, our study demonstrated that; the shallower the preoperative anterior chamber, the greater the postoperative deepening (r=-0.78, p=0.000); the thicker preoperative axial lens thickness, the greater the postoperative anterior chamber deepening (r=0.72, p=0.000) and angle widening (r=0.44, p=0.010) are.