Deneysel rat yanık modelinde erken tanjansiyel eksizyon ve greftleme ile konvansiyonel iyileşme arasında mapoptozis genlerinin ve bazı sistemik mediatörlerin karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
Comparison of early tangential excision and grafting to conventional burn dressing with apoptotic genes and some systemic mediators in rat burn mode
  1. Tez No: 272243
  2. Yazar: NURETTİN NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÜLKÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanlarda programlanmış hücre ölümü olan apoptozisin termal hasara bağlı patofizyolojik değişikliklerin gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Termal hasarın sistemik komplikasyonları üzerine apoptozisin etkilerine dikkat çekmek ve bunun apoptozisin önlenmesi yönünde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.Çalışmamızda yanıkta erken tanjansiyel eksizyon ve greftleme (ETEG) ile konvansiyonel pansuman (KP) tedavisini sistemik apoptozis ve bazı proinflamatuvar mediatörler (İnterlökin-1 (IL-1) , İnterlökin-6 (IL-6), Tümör Nekroz Faktör-? (TNF- ?) açısından karşılaştırıp, ETEG tedavisinin sistemik apoptozisin indüksiyonunu inhibe edip etmediğini değerlendirmeyi amaçladık.15'erli olarak oluşturulan 3 gruptan 1. (KP) ve 3. (ETEG) gruplardaki sıçanların toplam vücut yüzey alanlarının % 15'i yakıldı. 3. grup sıçanların yanık sonrası 2. günde yanık yaraları sağlam alandan alınan kısmi kalınlıktaki deri grefti ile greftlendi. 1. grup sıçanlara 7 gün süre ile konvansiyonel yanık pansumanı uygulandı. 2. grup sıçanlara müdahalede bulunulmadı (Kontrol). 7. günün sonunda tüm gruplarda mediatör seviyelerini ölçmek için kan örneği alınıp apoptozisi değerlendirmek için yanık alanının yanındaki sağlam komşu ciltten, eskar altı kas dokusundan, timus, akciğer, karaciğer, ince barsak ve dalaktan biyopsi örnekleri alındı.Apopitozis değerlendirmesi TUNEL yöntemi ile yapıldı. IL-1, IL-6, TNF- ? için alınan kan örnekleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.Patolojik incelemelerde 1. grupta deri, timus, karaciğer, ince barsak ve dalak hücrelerinde apoptosisin indüklendiği saptanmışken 2. ve 3. gruplarda bu bulgulara rastlanmadı. IL-1, IL-6, TNF- ? için 2. ve 3. gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değilken, 1. ile 2.ve 3. gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı olarak bulundu.Bu çalışmada ETEG grubunda gerek apoptozisin gerekse sistemik mediatörlerin düzeylerinin kontrol grubuna yakın sonuçlarının olması ve bunların KP grubundan anlamlı derecede farklılıklar içermesi; ETEG' in yanık tedavisinde apoptozisin aktiflenmeden yanık yükünden arındırılması ve hasarın daha az etki bırakması bakımından önemli bir yöntem olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years it is thought that apoptosis which is called programmed cell death has effect on this pathophysiologic events in thermal damage. Some studies have been established to remind the effects of apoptosis on systemic complications of thermal burn and these cellular and molecular mechanisms and to prevent or decrease the apoptosis.In our study it is aimed to define a comparison between early tangential excision and grafting (ETEG) and conventional burn dressing (CBD) with systemic apoptosis and some proinflamatory mediators ( Interleukin-1 [IL-1], Interleukin-6 [IL-6], Tumor Necrosis Factor- ? [TNF- ?] ) ;and whether ETEG has effect to inhibite the apoptosis induction. 3 groups have been established each containing 15 rats. Rats in and CBD ( Group 1 ) and ETEG ( Group 3 ) groups have been burned of 15% TBSA on their dorsum skins. On the second day of burn ETEG group rats burned areas have been excisied and grafted with split thickness skin graft and dressing applied for five more days. On the second group CBD applied every two day for seven days. Second group was sham group. At the end of seventh day blood samples were taken from each rat, and tissue biopsies from thymus, lung, liver, gut, spleen, adjacent healthy skin, and muscle beneath the eschar tissue had been taken for apoptosis.TUNEL ( Terminal deoxynucleotidyl transferase mediated dUTP Nick End Labelling ) method was used for apoptosis. IL-1, IL-6, TNF- ? levels were measured with ELISA. All data obtained were statistically analysed.Skin, thymus, liver, gut, and spleen samples of group 1 showed induction of apoptosis while no sign was seen in Group 2 and 3. For IL-1, IL-6, and TNF- ? levels there was a statistically significant difference between Group 1 and other groups; while no difference between group 2 and 3.In this study it is thought that ETEG is an important method that decrease burn effect before apoptosis activates and much less effect of damage due to similar results of apoptosis and mediators levels to sham group and statistically different from conventional burn dressing groups.