Postoperatif yara iyileşmesinde levobupivakain ile levobupivakain ve farklı konsantrasyonlarda adrenalinin karşılaştırılması
Comparing levobupivacaine, levobupivacaine and different concentration of adrenaline on postoperative wound healing.
- Tez No: 272244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda ratlarda postoperatif yara iyileşmesinde levobupivakain ile levobupivakain ve farklı konsansantrasyonlarda adrenalin kombinasyonlarının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya ağırlıkları 220 ? 320 gr arasında değişen 40 dişi sıçan dahil edildi ve sıçanlar rasgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup K) (n=10) 3,75 mg/ml levobupivakainden 3 ml ve 1 ml serum fizyolojik, Grup 1'e (n=10) 3,75 mg/ml levobupivakainden 3 ml ve 1/100.000 adrenalin solüsyonundan 1 ml, Grup 2'e (n=10) 3,75 mg/ml levobupivakainden 3 ml ve 1/200.000 adrenalin solüsyonundan 1 ml ve Grup 3'e (n=10) 3,75 mg/ml levobupivakainden 3 ml ve 1/400.000 adrenalin solüsyonundan 1 ml verildi. Alınan doku örneklerinde tensometre ile doku patlama basınçları, hidroksiprolin seviyeleri ve fibrotik indeks değerlendirildi. Çalışma sonucunda gruplar arasında, doku patlama basınçları ile hidroksiprolin seviyelerinde anlamlı bir fark saptanmadı. Doku fibrotik indeksi ise; kontrol grubu ile en düşük adrenalin konsantrasyonu uygulanan grupta (Grup 3) diğer gruplara oranla anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç olarak; daha önceki vazokonstrüktör eklenmiş lokal anesteziklerin yara iyileşmesini geciktireceği yönündeki bulgulara rağmen, bizim çalışmamızda düşük konsantrasyonlarda adrenalin eklenmiş lokal anesteziklerin yara iyileşmesini değiştirmediği saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, comparing levobupivacaine, levobupivacaine and different concentration of adrenaline combination on postoperative wound healing are aimed on rats. Forty female Wistar-Albino rats (220?320 g) were included in the study, which were randomly separated into four groups. Rats were infiltrated with 3 ml from 3,75 mg/ml levobupivacaine and 1 ml saline in group K (n=10), with 3 ml from 3,75 mg/ml levobupivacaine and 1 ml adrenaline solution in group 1 (n=10), with 3 ml from 3,75 mg/ml levobupivacaine and 1 ml adrenaline solution in Group 2 (n=10), with 3 ml from 3,75 mg/ml levobupivacaine and 1 ml adrenaline solution in Group 3 (n=10). Breaking-strength measurements with using tensometer, levels of hydroxyproline, and fibrotic index were evaluated in the tissue samples taken from the rats. In the result of the study we have not found a significant difference between the groups in Breaking-strength measurements and levels of hydroxyproline. We have found statistically tissue fibrotic index is significantly higher in the control (Group K) and the group which were infiltrated least adrenaline concentration (Group 3) than the other groups. In the result; on the contrary to the prior findings that local anesthesics which were added adrenaline delays wound healing; in our study local anesthesics which were added little adrenalin concentration weren?t delayed wound healing.