Preeklamptik gebelerde umbilikal arter aktivin A seviyesinin önemi ve fetal arteriyel kan akımı ile ilişkisi
The Significance of Umbilical Artery Serum Activin A Concentration in Pregnancies Complicated by Preeclampsia and the Relationship Between Activin A Levels and Blood Flow Velocity in Fetal Arteries
  1. Tez No: 272276
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Preeklamptik Gebelerde Umbilikal Arter Aktivin A Seviyesinin Önemi ve Fetal Arteriyel Kan Akımı ile İlişkisiPreeklampsi (PE) gebeliğe özgü, multisistemik bir sendrom olup maternal ve neonatal morbidite ve mortalitenin önde gelen sebeplerinden birisidir. Aktivin A; iki adet ßA subunitinden oluşan, dimerik glukoprotein yapısında, transforming growth faktör-ß ailesine ait, büyüme ve diferansiyasyondan sorumlu bir proteindir.Çalışmanın amacı, PE ile komplike gebeliklerde umbilikal arter (UA) aktivin A konsantrasyonunun önemini belirlemek ve ayrıca aktivin A seviyesi ile fetal arteriyel kan akımı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma topluluğu, problemsiz, term gebeliğe sahip ve sağlıklı bebek doğurmuş olan kontrol grubu (n:40) ile kronik hipertansiyon zemininde gelişmemiş PE grubunu (n:40) içermektedir. UA kan örnekleri, doğumdan hemen sonra toplanmıştır. UA arter ve middle serebral arter (MCA) kan akım dalga formları doğumdan önce değerlendirilmiştir.UA aktivin A seviyeleri PE ile komplike gebeliklerde kontrol grubuna oranla anlamlı yüksek bulunmuştur (0.91±0.38 vs 0.40±0.19, p0.05). UA aktivin A düzeyleri ile UA S/D oranı, UA PI, MCA S/D oranı ve MCA PI doppler indeksleri arasında anlamlı korelasyon saptanamamıştır (r:-0.053, r:0.129, r:-0.012, r:0.082, p>0.05).Sonuç olarak UA aktivin A seviyeleri, PE varlığında artmıştır. Bu nedenle aktivin A, PE ile komplike gebeliklerde fetoplasental kan akım direnç şiddetinin yansıtılarak fetal etkilenimin ortaya konmasında yararlı bir biyomarker olabilir.
Özet (Çeviri)
The Significance of Umbilical Artery Serum Activin A Concentration in Pregnancies Complicated by Preeclampsia and the Relationship Between Activin A Levels and Blood Flow Velocity in Fetal Arteries.Preeclampsia (PE) is a multisystemic syndrome specific to pregnancy and is a leading cause of maternal and neonatal morbiditiy and mortalitiy. Activin A is a dimeric glycoprotein composed by two ßA subunits and belonging to transforming growth factor-ß superfamily of growth and differentiation factors. The aim of the present study was evaluate the significance of umbilical artery (UA) serum activin A concentration in pregnancies complicated by PE and also explore the relationship between activin A levels and blood flow velocity in fetal arteries.The study population included a control group (n:40) with uneventful, term gestation and delivery of healthy infant; and a group with PE (n:40) not superimposed to chronic hypertension. UA blood samples were collected immediately after fetus delivery. UA and middle cerebral artery (MCA) flow velocity waveform were determined before delivery.UA serum activin A levels were significantly higher in pregnancies complicated by PE than in the control group (0,91± 0,38 vs 0,40±0,19, p0.05). No significant correlation between UA activin A concentration and UA S/D rate, UA PI, MCA S/D rate and MCA PI doppler score were observed (r:-0.053, r:0.129, r:-0.012, r:0.082, p>0.05).In conclusion, UA serum activin A levels are increased in the presence of PE with biophysical sings of impared blood flow in the uteroplacental and fetal circulation. Therefore, activin A may be a useful biochemical marker of fetal compromise that reflects the severity of feto-placental blood flow resistance in pregnancies complicated by PE.