Perinatal asfikside umbilikal arter iskemi modifiye albumin(İMA) düzeyinin tanısal değeri
Diagnostic value of umbilical artery ischemia modified albumin(IMA) levels in perinatal asphyxia
- Tez No: 272277
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Perinatal Asfikside Umbilikal Arter İskemi Modifiye Albumin (İma) Düzeyinin Tanısal Değeriİskemi modifiye albumin (İMA), myokardial iskemi ve akut koroner sendromun tanısı ve izleminde kullanılan yeni bir belirteçtir. Bizde komplike doğumlarda meydana gelen kord basısı ve plasental iskemi durumunda İMA seviyelerinin yükselmesini düşünerek çalışma planladık. Bu çalışmada umbilikal arterde artan İMA seviyeleri tespit edilmiştir. Komplike olmayan termde doğumlar (n:24, kontrol grubu) ve asfiksiye neden olan dekolman plasenta veya kordon prolapsusu gibi doğumlarda umbilikal arter İMA seviyeleri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde, Mann-Whitney U testi, t-testi ve Kolmogorov-Smirnoff testi kullanılmıştır. Ortalama İMA değerleri asfiktik yenidoğanlarda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak (p:0.0001) yüksek bulunmuştur. Bizim bu çalışmamızın sonuçlarına göre, umbilikal arter İMA seviyelerindeki artış, klinik olarak ortaya çıkan perinatal asfiksi ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Diagnostic Value of Umbilical Artery Ischemia Modified Albumin Levels in Perinatal AsphyxiaIschemia-modified albumin (IMA) is a new marker of myocardial ischemia and monitoring acute coronary syndromes. We hypothesized that reduced blood flow, such as that resulting from vascular compression in complicated labors or placental ischemia, may increase IMA. The aim of this study was determine whether increased levels umbilical artery of IMA. Umbilical artery serum IMA levels from women with uncomplicated term births (control group, n:24), with pregnancy complicated resulting births with asphyxia by such as abruption placenta, cord prolapsus (n:24) were compared. Statistical analysis was performed using the Mann-Whitney U-test, the t-test, and Kolmogorov-Smirnoff test.