Deneysel akut iskemik böbrek hasarında hiperbarik oksijen tedavisinin doku oksidatif stresi ve histopatolojisi üzerine etkisi
Effectects of hyperbaric oxygen treatment on blood and tissue oxydatif stress and histopathologic status in experimental renal ischemia and reperfusion injury
  1. Tez No: 272339
  2. Yazar: HALUK İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İskemi ve reperfüzyon (İ/R) hasarı ile meydana gelen akut renal yetmezlik; glomerüler filtrasyon oranında büyük azalmalar, yaygın tubuler hasar, tubulus hücre nekrozları, hyalin debrislerle oluşan tubuler obstruksiyonla karakterize klinik ve deneysel bir sendromdur.Bu çalışma; deneysel İ/R böbrek hasarında hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin, histolojik ve oksidatif stres parametreleri açısından iyileştirici etkisinin olup olmadığının araştırılması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla ratlar üç gruba randomize edilmiştir:(1) Kontrol grubu (n=20): Böbrek iskemisi oluşturulmadan HBO tedavisi uygulanan grup, (2) İskemi grubu (n=20): Böbrek iskemisi oluşturularak herhangi bir tedavi uygulanmayan grup, (3) HBO grubu (n=20): Böbrek iskemisi oluşturularak HBO tedavisi uygulanan grup.Gruplar arasında; hem doku hem de serum oksidatif stres parametreleri olarak çalışılan malondialdehid (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) değerleri karşılaştırıldığında, HBO tedavisinin deneysel İ/R hasarında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde iyileşmeye katkısı olduğu gözlemlenmiştir. HBO tedavisinin histopatolojik olarak da hem inflamasyonu hem de meduller konjesyonu gerilettiği ortaya konulmuştur. Ancak tedavi etkinliğindeki mekanizmaların anlaşılabilmesi ve kullanabilirliğinin araştırılması için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure in ischemia and reperfusion injury (I/R) is a clinical syndrome that is characterized by; reduction in glomerular filtration rate, massive tubular damage, tubular necrosis, tubular hyaline obstructions.This study is designed to elucidate possible beneficial effects of hyperbaric oxygen therapy (HBO) in experimental I/R renal injury inspect of histological, tissue and blood oxidative stress parameters. In this purpose rats were randomized into there groups; (1) control group (n=20): HBO treatment without I/R injury, (2) I/R group (n=20): I/R injury and no treatment given, (3) HBO group (n=20): I/R injury and HBO treatment given.Statistical comparison of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxydase (GSH-Px) levels as tissue and blood oxidative stress parameters showed significant improvement of HBO treatment in experimental renal I/R injury. In addition to this; HBO treatment histopathologically improved both inflammation and medullary congestion. On the other hand, further studies should be planned to clarify mechanisms and feasibility of this treatment option.